העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

טיול לנחל אלכסנדר

מדריך הטיול לנחל אלכסנדר

clock-icon 1 דקות קריאה

במדינת ישראל קיימים מספר רב של מקומות אשר משלבים בתוכם יופי טבעי, מצד אחד, וסיפור היסטורי, מצד שני. אחד המקומות הללו, אשר שוכן בלב אזור השרון, נקרא נחל אלכסנדר.
מוצאו של נחל אלכסנדר מצוי בהרי שכם, והוא משתרך לאורך 32 ק"מ עד לשפכו בין המושבים בית ינאי ומכמורת.


קיבצנו עבורכם מספר תשובות לשאלות נפוצות על ההיסטוריה, ההווה והעתיד של הנחל:


•    מה הוא מקור השם לנחל אלכסנדר? ישנן שתי גרסאות למקור השם אלכסנדר:
1.    על שם המלך החשמונאי אלכסנדר ינאי
2.    על שם סוחר אבטיחים משכם, אלכסנדר אבו זבורה, שהשתמש בשפך הנהר להובלת מרכולתו למצרים.
•    האם הנחל מזוהם? בעברו, עקב שפיכת מי ביוב לנחל, היה נחל אלכסנדר אחד הנחלים המזוהמים ביותר במדינת ישראל. אולם, משנת 1995,החל תהליך שיקומו של הנחל שעדיין ממשיך בימינו. עבודות השיקום ממשיכות להתבצע ובסופן הנחל יחזור להיות צלול ונקי.
•    למי מתאים הטיול באזור הנחל? - ובכן התשובה לכך היא פשוטה, כל אחד יכול לטייל באזור הנחל. אפילו ניתן לעשות טיולים לחברות ולארגונים גדולים.
•    האם ישנם דברים נוספים לראות מלבד היופי הטבעי של הנחל?  התשובה לכך היא כן. לאורכו של הנחל ישנם מספר מסלולי טיול שניתן לשלבם עם סיור בגן לאומי נחל אלכסנדר, שמופעל על ידי רשות הגנים ושמורות הטבע. להלן מספר אטרקציות:
1.    נוף וטבע-  גן לאומי אלכסנדר מהווה כר גידול למספר רב של צמחים ובעלי חיים שונים, תמיד יהיה מה לראות.
2.    גשר הצבים-  נמצא מזרחית לכפר ויתקין וצופה על האוכלוסייה הגדולה ביותר בישראל של הצב הרך, הזוחל הגדול ביותר במדינת ישראל.
3.    ח'רבת סמארה- נמצאת צפונית לנחל, מול הישוב חופית. המבנה הוקם על ידי השלטון העות'מאני בכדי לגבות מיסים על ייצוא האבטיחים באזור.
4.    פארק איטליה-  נמצא מדרום לגשר הצבים. הפארק מכיל מגדל תצפית ליישובי האזור. כמו כן הפארק כולל מספר שבילים אשר מובלים לנחל אלכסנדר עצמו ולתצפית על הצבים.
5.    חוף בית ינאי-  ניתן לנוח אחרי טיול מהנה ומעשיר על חוף הים של בית ינאי אבל זה לא חובה.

  בכדי להעשיר ולהעצים את הידע של נחל אלכסנדר, ניתן לפנות לאחד ממדריכי הטיולים הנמצאים באינדקס טיולים בטבע של B144 ולתאם איתם טיול מאורגן לכם, למשפחתכם או לחברות.

לבסוף נרצה לאחל לכם טיול מהנה.