העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

תחומי האחריות של חשמלאי בודק

חשמלאי בודק מספק מגוון שלם של שירותים בתחום החשמל הביתי והתעשייתי. מהם השרותים שהוא מציע?

clock-icon 1 דקות קריאה

חשמלאי בודק מספק מגוון שלם של שירותים בתחום החשמל הביתי והתעשייתי. מהם השרותים שהוא מציע, ומתי כדאי לנו ליזום ביקרות על ידי חשמלאי בודק?

נראה, שלעיתים רחוקות אנחנו נזקקים לשרותים של חשמלאי בודק. לרוב, זאת כדי לקבל אישורים שונים מחברת החשמל או מגופי ביקורת אחרים. ובכל זאת, במקרים מסוימים אנחנו כן צריכים בדיקה על ידי חשמלאי בודק. מה בדיוק עושה החשמלאי הבוק ומה הוא בודק?

השירותים שמציע חשמלאי בודק

חשמלאי בודק – או 'בודק חשמל' במינוח הרשמי – יכול לתת לכם אישור על תקינות מערכת החשמל שמיועד לחברת החשמל, לחברת ביטוח או למכבי אש. בנוסף, חשמלאי בודק מספק ייעוץ כללי בכל הקשור במערכת החשמל הביתית או המסחרית. למשל: כאשר אתם מתכוונים לקנות נכס או לשכור נכס, רצוי לבצע בדיקה של מערכת החשמל בדירה. בדיקה כזו יכולה להתבצע על ידי חשמלאי בודק, שיספק לכם בסופו של דבר דו"ח ובו המלצות. החשמלאי הבודק ימליץ לכם למשל אם להחליף את לוח החשמל הדירתי, את הפקקים או את כל החיווט. במקרה של קבלת נכס מסחרי, על החשמלאי לוודא שמערכת החשמל המקומית מתאימה לציוד שאתם מתכוונים להפעיל ולעומסי החשמל שיווצרו.

האם קיימות דרגות שונות של חשמלאי בודק?

בהחלט. הרשיון לחשמלאי בודק ניתן על ידי משרד העבודה למי שעמד בתנאי הרישוי – למד ועבר השתלמויות, בחינות וכו'. כשם שהחוק מגדיר דרגות מקצועיות שונות לחשמלאים (מוסמך, ראשי וכיו"ב), הוא מגדיר גם דרגות לחשמלאים בודקים:

  • טכנאי חשמל - בודק חשמל סוג 1 – עד 3X80 אמפר
  • הנדסאי חשמל - בודק חשמל סוג 2 - עד 3X250 אמפר
  • מהנדס חשמל - בודק חשמל סוג 3 – ללא הגבלה

לדוגמא, אין כמובן ערך לבדיקה שנעשית על ידי חשמלאי בודק סוג 1 אם מערכת החשמל שלכם היא תלת פאזית בהספק של 81 אמפר או יותר. אם תזמינו בדיקה לצורך רישוי עסקים למשל, היא לא תוכר, וכך גם לא תוכר על ידי מכבי האש.

האם מספיקה בדיקה ויזואלית של מערכת החשמל לצורך רשיון או אישורים?

לא. בדיקה ויזואלית – בדיקה בראיה – של מערכת החשמל, אפילו על ידי חשמלאי מוסמך, לא תספיק. מדובר בבדיקה שמתאימה אולי לבדיקות חשמל תקופתיות, קצרות, בין בדיקות חשמל כפי שהן דרושות על פי החוק. בבדיקה כזו בודק החשמלאי את מראה החוטים, את מראה לוח החשמל (הנתיכים) אך הוא לא מבצע בדיקות התנגדות, התאמה ומדידות שונות. בבדיקה 'אמיתית' חשמלאי בודק יסקור את אמצעי ההגנה על המתקנים החשמליים השונים, את הסימונים והשילוט וגם יבצע מדידות שונות, בדיקת רציפות הארקה, יבדוק את מצב ממסרי הפחת וכו'.