העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

צילום תרמי של מערכות חשמל

בשנים האחרונות עלה מאוד הביקוש לצילום תרמי של מערכות חשמל. מדוע הוא הפך פתאום לפופולרי כל כך, איך מתבצע צילום זה, וכיצד הוא יכול לשרת את החשמלאי הבודק?

צוות B144
clock-icon 2 דקות קריאה
סיבוך עם חשמל

מהו צילום תרמי של מערכות חשמל?

רובנו מכירים את נושא הצילום התרמי מתחום האינסטלציה: אינסטלטורים רבים משתמשים בצילום או הדמיה תרמית, כדי לאתר תקלות במערכת המים, שגורמות לנזילות.
הרעיון הכללי הוא שכאשר משתמשים בזיהוי תרמי, אין צורך לבצע פתיחה של קירה המבנה או להרים מרצפות, על מנת לזהות את מקור הנזילה או את מיקומה. 
פיצוצים בצנרת, סדקים וכד' קל לזהות בצורה כזו, כאשר הבדיקה התרמית מבוססת על קליטת גלי אינפרא אדום שעולים ממים חמים שזורמים בצנרת.
אבל איך משתמשים חשמלאים באותה טכנולוגיה? הלוא מים חמים לא זורמים בצנרת החשמל? ובכן, הפתרון הוא פשוט: חיבורי חשמל לא טובים גורמים לחימום קווים. את החום הזה ניתן לזהות ואפשר להתחקות על מקורו. 

 

מדוע חום? כיצד גורם חום לתקלות חשמל?

ובכן, זהו מקרה קלאסי של סיבה ומסובב: בגלל שישנה תקלה במערכת החשמל, נוצר חום, והוא זה שגורם בסופו של דבר לתקלה חמורה יותר, לקצר או לבעיות אחרות. 
כאשר חיבור חשמל רופף, כאשר החוט עצמו לא תקין (יש עליו קורוזיה, למשל) או כאשר ההתנגדות החשמלית גבוהה מדי, נוצר חום במערכת. 
תקלות רבות בלוחות חשמל ובמערכות חשמל אחרות נגרמות בגלל חימום יתר של החוטים. חימום זה – כפי שיעיד כל חשמלאי – יגרום בסופו של דבר להמסת הבידוד הפלסטי שסביב חוטי החשמל. 
במצב כזה עלול להיגרם קצר, והקצר הזה יגרום לנזק כללי למערכת החשמל. חימום יתר של חוטי החשמל יכול לגרום לשריפת לוח החשמל ולשריפה חשמלית כוללת – סוג שריפה שגורם נזק רב והוא קשה לכיבוי.

 

כיצד מיישמים חשמלאים את השיטה לזיהוי תרמי של תקלות חשמל?

חשמלאי בודק שמשתמש בטכנולוגית ההדמיה או הצילום התרמי, יכוון את מכשיר הבדיקה לעבר לוח החשמל או פסי הצבירה/החיבורים השונים. 
החשמלאי יזהה את המקום הבעייתי - החם – על ידי השוואת הצבע: אזורים אדומים או צהובים בגלאי שלו הם האזורים החמים מדי, ואת אלה על החשמלאי לבדוק באופן ידני ולתקן. 
התקלות יכולות להיגרם ממגוון של סיבות, החל מבורג משוחרר וכלה בחוט שאינו מחובר כמו שצריך או בידוד שהתיישן. ההדמיה התרמית מאפשרת לחשמלאי הבודק לזהות במדויק את המקום בו המגע רופף, ומנגד את המקום בו החוט מהודק מדי (נמעך ונוצרת התנגדות גבוהה) ומקומות אחרים בהם החוט עבר קורוזיה וזו מעלה את ההתנגדות החשמלית ואת החום במערכת. 

 

מתי מומלץ לבקש צילום תרמי?

רצוי שחשמלאי בודק שמכיר את הציוד ומוסמך להשתמש בו יבצע בדיקה תרמית כחלק מהבדיקה התקופתית של לוחות החשמל ושל החיבורים השונים. 
אם אתם מגלים שהפקקים בבית קופצים לעיתים קרובות ושהלוח חם למגע, הרי שיכולה להיות בעיה ודרוש חשמלאי. 
אפשרות אחרת היא בבתים חד קומתיים, בהם חוטי החשמל מונחים בגג רעפים: יש לא מעט מקרים שבהם נגרמים קצרים בגלל חולדות – פשוט כך  - שאוכלות את הבידוד. במקרים אלה נוצרות נקודות מגע בין חוטים גלויים, נוצר חום וקצר. 
בלי להיכנס ממש לגג ולזחול עליו, אין כמעט אפשרות לזהות את נקודות הכשל, מלבד שימוש בציוד תרמי כיון שכל חוטי החשמל מוזרמים בתוך שרוולי פלסטיק.
אגב: במידה ואתם נוהגים לבצע תחזוקת חשמל קלה בעצמכם – היזהרו: ישנם דברים שרק חשמלאי מוסמך לבצע אותם! – הימנעו לפחות מהידוק יתר של חוטים.
חשמלאי בודק יבצע בדיקה תרמית אם דרוש אישור הפעלה לחברת החשמל. חברת החשמל דורשת אישורי בדיקה של חשמלאי מוסמך לפני מתן רישיונות לבתי עסק, למשל. הדרך הטובה ביותר שבה חשמלאי יכול לוודא שאין נקודות כשל במערכת החשמל היא כאמור על ידי בדיקה תרמית
מקרים נוספים של שימוש בבדיקה זו על ידי חשמלאים הם לצורך קבלת אישורי תקינות של מערכת החשמל לביטוח, מכבי אש ורישיון עסק.
זקוקים לחשמלאי מוסמך או חשמלאי בודק? היכנסו עכשיו לאתר b144 והזמינו חשמלאי על סמך המלצות גולשים. 

 

search