העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

חשמלאי בניין ותפקידיהם

מיהם חשמלאי הבניין ועל אילו עבודות הם אמונים?

clock-icon 1 דקות קריאה

ישנו מקרה מפורסם בו נעצר במזרח רוסיה חשמלאי שגנב 29 מטילי זהב בשווי כולל של כ-2.5 מיליון דולר. הגניבה נעשתה מחדר כספות של אחד מסניפי בנק מסחרי גדול ברוסיה. החשמלאי נעצר בסופו של דבר והזהב הוחזר לבנק. אין ספק שמדובר בשלל מרשים מיום של עבודות תיקון מערכות חשמל במעליות הבנק.

לרוב, ימי העבודה של החשמלאים אינם כה מסעירים, אך הם כוללים מגוון של עבודות ותיקונים. העבודות מתחלקות בהתאם להסמכתו של החשמלאי ויש הבדל בין עבודת חשמלאי רגיל לבין עבודתו של חשמלאי הבניין.

מהם תפקידיו של חשמלאי הבניין?

האחריות, התפקידים והבעיות שבהן מטפל חשמלאי בניין:

  • סוגי חשמלאים: לפני בירור תפקידי חשמלאי הבניין חשוב לדעת איזה סוג חשמלאי הוא מבחינת ההכשרה שהוא שעבר. יש 4 דרגות הכשרה לחשמלאים – עוזר חשמלאי שחייב לעבוד בצמוד ותחת פיקוח של חשמלאי מוסמך, חשמלאי מעשי שיכול לעבוד רק במערכות חשמל במתח נמוך, חשמלאי מוסמך שיכול לבצע את כל עבודות החשמל עם מגבלה של מערכות גדולות ותעשייתיות וחשמלאי ראשי היכול לבצע את כלל העבודות החשמליות.
  • טופס 4: עבור בתים חדשים ודירות משופצות נדרש טופס 4. טופס זה מאשר בעצם לרשויות החשמל והמים כי אפשר לחבר את הנכס למערכת ההולכה מבחינה בטיחותית ותפעולית. מעבר לעובדה שנדרש חשמלאי לביצוע כל עבודות החשמל בנכס, הוא נדרש גם למעקב ובדיקה שהמערכות החשמליות עומדות בתקנים הדרושים לקבלת טופס 4.
  • תיקון תקלות ביתיות: חשמלאי הבניין יכול גם לטפל בכול התקלות החשמליות הביתיות – אלו יכולות להיות תקלות רבות ומגוונות מאוד, החל משקע שלא עובד ועד חלק שלם מהבית שמקצר ומקפיץ את הנתיך בארון החשמל.
  • הגדלת הספק החשמל: בנכסים ישנים או כאשר מערכת החשמל אינה מציעה הספק תלת פאזי נדרש חשמלאי לביצוע עבודות התשתית הדרושות להגדלת ההספק לנכס או לדירות השונות בו – כאשר תהליך זה מצריך לרוב התקנת תשתית חשמל חדשה, התנהלות מול חברת החשמל להגדלת ההספק וכדומה. 
  • התקנת קו חשמל נוסף: כאשר רוצים להוסיף בדירה מכשיר חשמלי מסוים או פשוט להתקין שקע נוסף, אבל אין בסביבה תשתית מתאימה, יש למתוח קו חשמל נוסף. החשמלאי מוציא קו מלוח החשמל הראשי בדירה, מותח ומתקין אותו בצורה האידיאלית והבטוחה ביותר. הדבר חשוב במיוחד במכונות כביסה, במייבשים או בכול מכשיר אחר בעל צריכת חשמל גבוהה.
  • תיקון מערכות בבניין: חשמלאי הבניין נדרש לעיתים לתקן מערכות חשמליות משותפות בבניין – למשל מערכות החשמל של מעליות, אינטרקום, מערכת נעילה לדלת, תאורה פנימית או חיצונית וכן הלאה.

תפקידיו של חשמלאי הבניין הם רבים ומגוונים. חשוב מאוד לוודא כי החשמלאי עמו בחרתם לעבוד הוא בעל הכשרה מקצועית מתאימה ויש לו את כל התעודות הנחוצות כמו גם ניסיון בסוג התיקון או העבודה שאתם צריכים.