העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מה צריך לדעת על חלקי חילוף

מדריך חלקי חילוף לרכב

clock-icon 1 דקות קריאה/צפייה

מדריך חלקי חילוף לרכב

ביוני 2012 דווח כי יצרנית חלקי החילוף לרכב, השלישית בגודלה בעולם, מבקשת להיכנס לישראל ולעבוד עם חברות מקומיות להן טכנולוגיות חדשניות ומבטיחות. החברה, שמייצרת גם מכוניות עבור יצרניות רכב מובילות, יכולה להזניק את תעשיית חלקי החילוף בישראל לגבהים חדשים של שגשוג והצלחה. לצד התקווה שתעשייה זו תשגשג בישראל ותפתח מוצרים חדשים ואיכותיים עבור ציבור הנהגים, הנהג הישראלי לא יכול לחכות והוא צריך לעיתים לרכוש חלקי חילוף לתחזוקה שוטפת של הרכב – בהחלט רצוי להכיר, באופן כללי לפחות, את תחום חלקי החילוף לרכב - כך תדעו מה אתם מקבלים מהמוסך ומהן האפשרויות שעומדות בפניכם לחסוך כסף גם בתחום זה.

סוגי חלקי חילוף לרכב

חלקים מקוריים: החלקים המקוריים הם חלקי החילוף לרכב שתופסים חלק ניכר מאוד מהשוק. הכוונה במונח "מקוריים" היא לאו דווקא שיצרנית הרכב שלכם היא זו שייצרה את החלק אלא שהחלק יוצר על פי מפרט מדויק של יצרנית הרכב ובעיקר לפי המאפיינים שמתאימים באופן ספציפי לדגם הרכב. התאמתם של חלקי חילוף אלו לדגם הספציפי היא ההתאמה הטובה ביותר, כך תוכלו להיות בטוחים שחלק החילוף יבצע את תפקידו בצורה טובה. כמובן שאלו חלקי החילוף היקרים ביותר – מוסכים מורשים של היבואנים משתמשים רק בחלקים אלו.
חלקי חילוף תואמים: כפי שכל יצרנית רכב מייצרת לבד חלקי חילוף מקוריים או בוחרת יצרנית חלקים שתייצר עבורה את החלקים המקוריים, ישנם גם חלקי חילוף תואמים שמיוצרים באופן כללי באופן זהה לחלוטין למקוריים, אך אין להם אישור של יצרנית הרכב והם אינם מיוצרים תחת פיקוחה. חלפים אלו זולים יותר ובמרבית המקרים אינם נופלים מבחינת התאמתם ויעילותם מאלו המקוריים. שימוש בחלקי חילוף תואמים מאפשר לכם לקבל חלק מתאים וזהה מבחינה מבנית לחלק המקורי, אך במחיר זול יותר – אך ישנם מקרים, במיוחד כשהם קשורים לחלקי חילוף למנוע ולמערכת ההפעלה שלו, שמומלץ להשתמש רק בחלקי חילוף מקוריים.
חלקי חילוף משומשים: במקרים שבהם יש צורך להחליף רכיב כלשהו ברכב ואנחנו לא רוצים או לא יכולים להוציא סכום גדול על רכישת חלק חדש, אנחנו יכולים לברר בנוגע לרכישת חלק חילוף משומש. מוסכים רבים מחזיקים מלאי של חלקי חילוף משומשים מרכבים שעברו תאונות וכדומה. לתחום זה שייכות גם חברות שעוסקות בפירוק רכבים – הכוונה לעסקים חוקיים כמובן – חברות אלו מחזיקות כלי רכב רבים שנועדו לפירוק והן מציעות את חלקיהם ללקוחות רלבנטיים. במקרים רבים בהחלט אפשר להסתפק בחלק חילוף משומש וכך לחסוך בעלויות, בעיקר כאשר מדובר בחלקים הקוסמטיים יותר.
לסיכום: יש לכם שפע של אפשרויות לקניית חלקי החילוף, החלקים המקוריים יתאימו תמיד אך הם יכולים להיות יקרים מאוד, חלקים תואמים הם לרוב איכותיים מספיק אך חשוב לוודא לגבי כל חלק שזהו באמת החלק המתאים לדגם הספציפי שלכם וכי הוא אכן עומד בדרישות. קניית חלקים משומשים מאפשרת לכם לחסוך עלויות בצורה משמעותית – אך יש לזכור שיכול להיות שהם לא יחזיקו מעמד כמו חלק חדש, מקורי או תואם. איש מקצוע אמין יוכל לייעץ לכם האם כדאי להשקיע ולרכוש חלק חילוף חדש או שניתן להסתפק הפעם במשומש.