העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מדריך חלקי חילוף לרכב

מדריך חלקי חילוף לרכב ידידותיים לסביבה

clock-icon 1 דקות קריאה

מדריך חלקי חילוף לרכב ידידותיים לסביבה

המודעות הסביבתית והאקולוגית של הציבור הולכת וגדלה כמעט בכול נושא, והדבר נכון גם לגבי תחום התעשייה והייצור. תעשיית הרכב כולה נמצאת בעיצומו של תהליך משמעותי להפיכתה לתעשייה ידידותית יותר לסביבה – כאשר עיקר תשומת הלב מופנית לייצור כלי רכב שחוסכים בדלק ובעיקר לכלי רכב בעלי הנעה חשמלית. רבים אינם יודעים זאת, אך תחום נוסף שמתפתח מבחינת הידידותיות לסביבה הוא חלקי חילוף לרכב – נושא "אפור" יותר אך חשוב במידה משמעותית.

חלקי חילוף לרכב ידידותיים לסביבה

אביזרים ידידותיים לסביבה: אחד ההיבטים של חלקי חילוף לרכב שהם ידידותיים לסביבה אינו נוגע למערכות הרכב עצמן אלא יותר לאביזרים שונים שחלקם מאוד שימושיים וחלקם נוגעים יותר בצד הקוסמטי . בקטגוריה זו ניתן לציין למשל את ייצור שטיחוני הרצפה בתא הנוסעים תוך שימוש בסיבים טבעיים ומתכלים במקום סיבים סינטטיים, או שימוש בתוצרי תעשיית הנפט. כמו כן ניתן להתקין ברכב חיישנים מיוחדים למעקב והתרעה לגבי צריכת דלק וכדומה ויש מקרים שבהם אפשר להשתמש בחלקי חילוף לרכב שהם חלקים משומשים ולא מקוריים, אבל את זה תוכלו לעשות רק לאחר היוועצות בגורם המקצועי המתאים.
שמנים רגילים ושמנים סינטטיים: מנועי בעירה פנימית מצריכים שימוש בשמן לסיכוך ופעולה תקינה של מערכות הרכב. על פי רוב נעשה שימוש בשמנים רגילים העשויים מתוצרי נפט למיניהם או בשמנים סינטטיים שהם מעין חלופה העשויה מחומרים כימיים למיניהם. למעשה, שתי האפשרויות אינן ידידותיות לסביבה בשיטות הייצור המרכזיות כיום. אך באופן כללי ניתן לומר כי על פי בדיקות שנעשו השמנים הסינטטיים עדיפים מבחינה סביבתית, מהסיבה הפשוטה שהם מחזיקים מעמד לתקופת זמן ארוכה בערך פי שלוש לעומת שמנים מתוצרי נפט.
שמני רכב ידידותיים לסביבה: המגמה הירוקה העולמית הביאה מספר יצרנים לנסות לפתח שמנים לרכב שיהיו גם יעילים וגם ידידותיים לסביבה – הכוונה היא שאותם שמנים יכולים להתפרק לרכיבים לא רעילים לאחר השימוש. שמנים אלו מבוססים על רכיבים טבעיים המציעים יעילות תפעולית טובה. התרכובות או תהליכי הייצור מאפשרים לשמנים המשומשים להתפרק בצורה לא רעילה או מסוכנת לסביבה.
האלטרנטיבות הידידותיות לסביבה שציינו במאמר זה עדיין אינן זמינות בצורה רחבה, אך פיתוחים מוצלחים כוללים בין השאר גם שימוש בשמן על בסיס צמח הקנולה המציע תכונות  טובות יותר משמנים רגילים או סינטטיים. ישנם פיתוחים נוספים על בסיס צמחי שיוכלו יום אחד להחליף את השמנים המזהמים שבמקרים רבים מספור נשפכים ומגיעים למי התהום או מזהמים מערכות אקולוגיות שלמות.
לסיכום: למרות מאמציה הרבים לתעשיית הרכב יש עוד דרך ארוכה לעבור מבחינת השמירה על איכות הסביבה. באופן כללי עדיין קשה למצוא חלקי חילוף לרכב ידידותיים לסביבה, אך עם מעט מחקר ושיעורי בית אפשר למצוא פתרונות יותר סביבתיים לטיפול השוטף ברכב.