העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

סוגי רובה בחנויות לחומרי בניין

איטום חריצים בין אריחי קירות או רצפה יכול להיות עניין פשוט וקל. את הרובה המתאימה אפשר לקנות בכל חנות חומרי בניין והיישום לא מסובך. אבל מהי 'רובה' ואיך מיישמים אותה?

איטום חריצים בין אריחי קירות או רצפה יכול להיות עניין פשוט וקל. את הרובה המתאימה אפשר לקנות בכל חנות חומרי בניין והיישום לא מסובך. אבל מהי 'רובה' ואיך מיישמים אותה?

כאשר מניחים אריחים – על קירות או רצפה – מניחים אותם לעיתים עם רווחים בינהם. החומר שאוטם את הרווחים שנוצרים נקרא רובה.

רובה היא תערובת שמבוססת לרוב על צמנט – חומר מליטה שמוכר לנו כבסיס למלט ובטון – וניתן לרכוש אותה באריזות שונות בחנויות לחומרי בניין. חלק מסוגי הרובה ניתן לרכוש באריזות קטנות – 1 ק"ג, למשל – וסוגי רובה אחרים יימכרו בחנויות חומרי בניין רק באריזות גדולות יותר: 5 ק"ג או יותר.

סוגי רובה בחנויות לחומרי בניין

סוגי הרובה, שלא את כולם מחזיקים בכל חנות חומרי בניין, כוללים רובה אקרילית, רובה צמנטית, רובה פולימרית ורובה אפוקסית. הרובה הצמנטית היא הבסיסית והפשוטה ביותר ומבוססת על מלט לבן. לרובה האקרילית מוסיפים חומרים מבוססי מים (אקריליים) שתורמים להקשרות ולחוזק של הרובה והיא מגיעה במגוון צבעים די רחב. ברובה פולימרית ישנם פולימרים במקום החומרים האקריליים. רובה כזו ועוד יותר מזו – רובה אפוקסית – משמשות במקומות שבהם יש חשיפה לחומצות או ללחות גבוהה מאוד.

חנויות חומרי בניין יחזיקו ברוב המקרים רובה רגילה ואקרילית במספר צבעים בסיסיים. בחנות חומרי הבניין יזמינו עבורכם רובה בצבע הדרוש אם הוא לא קיים במלאי שלה, אבל רובה אפוקסית כמעט ולא תמצאו 'מהמדף', גם לא בחנויות חומרי בניין גדולות.
בנוסף על רובות שונות, ישנו חומר שנקרא כוחלה: גם אותו אפשר לקנות בחנויות לחומרי בניין. זוהי תערובת לאיטום מרווחים שמיועדת למרווחים גדולים בלבד, ולקירות חיצוניים.

יישום רובה אקרילית או רובה רגילה

קניתם רובה אקרילית או אחרת? יש לפעול לפי הוראות היצרן. ודאו בחנות חומרי בניין שהרובה שאתם קונים מתאימה למרווחים – פוגות – בין הבלטות או האריחים שלכם. רובה עדינה שתקנו בחנות חומרי בניין תתאים ברוב המקרים למרווחים של שניים עד ארבעה מילימטר, אבל לא פחות.

כדי ליישם את הרובה שקניתם בחנות חומרי בניין, ערבבו אותה במים ל'עובי' המתאים: יותר מים לאיטום משטחים בניגוב; פחות – לתיקונים של אריחים בודדים או קירות. מירחו את תערובת הרובה בחריצים בצורה נקיה ואחידה ככל האפשר. הניחו להתייבש ונגבו עם ספוג לח.

בכל מקרה – רצוי לבקש הנחיות בחנות חומרי בניין ולהשתמש ברובה לפי הוראות היצרן, כפי שהן מופיעות על גבי אריזת המוצר. יישום רובה אפוקסית דורש ידע ורצוי שייעשה על ידי בעל מקצוע.