העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

סוגי חומרי בניין והשימושים שלהם

בין אם אתם חובבי "עשה זאת בעצמך" ובין אם אתם רק מתקנים משהו בבית מדי פעם, כדאי לכם לדעת מהם חומרי הבניין הזמינים ביותר בחנויות ובמרכזים לחומרי בניין וכלי עבודה.

צוות B144
clock-icon 4 דקות קריאה
חומרי בניין ובנייה מרוכזים על שרטוטים

חנויות ומרכזים לחומרי בניין מציעים שפע של חומרים וכלי עבודה שלפעמים לא ברור לחובבים מה עושים איתם. הניסיון מראה שאם מכירים את חומרי הבניין השונים, עולים רעיונות לפתרונות של תקלות שונות בבית וגם המשימות השונות לא נראות מפחידות כל כך.

הרשימה הבאה לא תהפוך אתכם לבעלי מקצוע או מומחי בנייה. הרעיון הכללי הוא לעשות היכרות עם החומרים השונים שאותם ניתן לקנות ועם השימושים הנפוצים בהם. ההבנה שלבעיה מסוימת יש פתרון קל וזמין הופכת אותה להרבה פחות "בעיה", בוודאי שפחות מפחידה.

חשוב לדעת שלעיתים קרובות יש תערובות מוכנות של חומרי בניין מסוימים, כגון בטון, טיט או טיח. תערובות אלה מקלות על העבודה ואפילו מוזילות אותה מבחינות רבות. לא חייבים להכין הכול 'מאפס' או להיות מומחים גדולים בתחום השיפוצים כדי להשתמש בהן.

צבעים ומדללים

מגוון גדול של צבעים על בסיס מים או שמן, לכל סוגי המשטחים: עץ, מתכת או בטון. כיום יש מכונות ערבוב שיוצרות גוונים וצבעים שונים מבסיסים מוגדרים, על פי נוסחאות. אתם בוחרים את הצבע בקטלוג ומגיעים עם הקוד שלו לחנות. המכונה מערבבת את הצבע על פי הגדרת המחשב.

דבקים שונים

כל חנות חומרי בניין תחזיק שפע של דבקים שונים, למטרות מגוונות: תיקון PVC, הדבקת צלחות וקרמיקה, הדבקת עץ (דבק נגרים איכותי - לא דבק פלסטי), דבקי מגע מסוגים שונים ועוד. אם משהו התפרק והתקלקל, גשו לחנות לחומרי בניין והתייעצו עם המוכר. יכול להיות שיש לו ראש קצת 'הנדסי' והוא יוכל לסייע לכם בעצה והתאמה של פתרון בתחום הזה.

 

בריקים לבנייה עם פלס, קסדה צהובה ועוד

רוצים להתחיל פרוייקט יצירתי משלכם? בחרו חנות לחומרי בניין והזמינו עוד היום

 

חומרים לריצוף

חומרים לריצוף מגיעים גם בכמויות קטנות - בשקים של 1 ק"ג או פחות - ואפשר למצוא אותם גם בחנויות חומרי בניין שכונתיות. הם כוללים ספייסרים לפוגות (מישקים; המרווחים בין אריחים), דבקי שיש, דבקים לאריחים, רובה על כל הסוגים שלה ועוד. קחו בחשבון שישנם סוגי רובה, בעיקר צבעונית, פולימרית או אפוקסית, שאינם סטנדרטיים, ותצטרכו לפנות לחנויות גדולות יותר.

חומרים לבניית משטחי עץ

להבדיל מחומרים לריצוף כמו קרמיקה, שיש, מלט ומרכיבים אחרים ליציקות, כאן מדובר בעיקר בלוחות עץ וקרשים, כמו אלה שמשתמשים בהם לבניית דקים או פרגולות. ברוב המקרים, עץ לסוגיו וכל הפרזולים הדרושים נמכרים בחנויות ייעודיות. בחנויות חומרי בניין מוכרים בעיקר פרזולים וברגים, ופחות את העץ עצמו.

חומרי בניין לבנייה קלה ולעבודות גבס

שפכטל לגבס, לוחות גבס מסוגים שונים, כולל כאלה שיש להם עמידות בלחות או תנאי חוץ, מסלולים ועמודים מפח, ברגים וכו': חומרים לעבודות גבס נמכרים – כמו לוחות עץ – בחנויות שזו ההתמחות שלהן, יותר מאשר בחנויות רגילות. מצד שני, שוב, כמו בעבודות עץ: אם אתם צריכים השלמות של ברגים, צבע או שפכטל – אלה יימצאו בכל חנות שמכבדת את עצמה.

חומרים לניקיון מקצועי

אולי נשארו לכם כתמי בטון או טיח על מרצפות? יכול להיות שארונות המטבח מלאים כתמי שומן עתיק יומין? לא חייבים חברת ניקיון (למרות שאפשר). בחנויות חומרי בניין ישנם סוגים שונים ורבים של חומרי ניקיון ייעודיים. חלק גדול מהחומרים האלה הם ממסים די חזקים וחשוב מאוד להשתמש בהם לפי ההוראות, ובעיקר להשתמש באמצעי הגנה אישיים כמו כפפות, משקפי מגן וכו'. לצד אלה תוכלו למצוא גם קרטון גלי ויריעות ניילון שיאפשרו לכם להגן על קירות, מעקות, פרקטים, ורצפות בעת הניקוי.

בסיווג הזה – חומרי ניקיון – תמצאו לעיתים קרובות גם חומרים לפתיחת סתימות ושימושים אחרים באינסטלציה; השתמשו גם באלה בזהירות, כיון שגם הם חזקים ומסוכנים בשימוש לא זהיר.

כלי עבודה חשמליים לניקיון

אם אנחנו כבר בענייני ניקיון, אז דעו שאפשר גם לשכור או לקנות כלי עבודה חשמליים: מטאטאים חשמליים, מלטשות, ואפילו מברשות ומכונות ניקוי לדקים. את כל אלה, עם כאמור חומרי הניקוי והליטוש הייעודיים, אפשר למצוא היום בהרבה חנויות לחומרי בניין.

חלוקי נחל, אריחים ולבנים

בתחום הזה ישנם הרבה דברים שאפשר לנצל גם למטרות אחרות מאלה שלשמן נוצרו. למשל, חלוקי נחל יכולים לשמש אלמנטים דקורטיביים בתוך מכלי זכוכית שקופים. לבני שמוט יכולות לשמש בתנור אפיה ואריחי קרמיקה יכולים להגן על השיש או השולחן מפני סירים או כלי הגשה חמים.

לבנים או אריחים משתלבים יכולים לשמש כמפרידים בין לוחות עץ צרים שמשמשים כמדפים ובכלל, להגבהות שונות. טוב לעבור על ההיצע שיש בחנויות חומרי בניין, ולקבל רעיונות ממה שיש להן להציע.

search