העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מדריך מניעת סדקים במבנה

חומרי בניין - מדריך מניעת סדקים במבנה

clock-icon 1 דקות קריאה

חומרי בניין - מדריך מניעת סדקים במבנהתחום ליקויי הבנייה הוא נושא מהותי בתעשיית הבנייה ובמיוחד עבור כל מי שרוכש או בונה נכס חדש כמו גם עבור כל מי שמבצע שיפוץ יסודי. היום יש אפילו חברות המתמחות אך ורק בביצוע בדיקות לאיתור ליקויי בנייה לפני רכישת נכס או כניסה אליו. אחד ההיבטים הנפוצים ביותר של ליקויי בנייה למיניהם הוא סדקים במבנה – תופעה טורדנית ומעצבנת שעשויה להתרחש בכול מבנה, קרוב למועד סיום הבנייה או מספר שנים מאוחר יותר.
מעבר למפגע האסתטי של סדקים בקירות המבנה ובתקרה, הסדקים עשויים לגרום לנזקים של רטיבות, לחות, פגיעה בתשתיות חשמל ובתשתית התקשורת וכן הלאה.

במאמר זה ננסה לתת לכם טיפים שיסייעו לכם למנוע מראש את היווצרות הסדקים.

הקדימו תרופה לסדק...

תכנון נכון: תחום הבנייה מאוד מתקדם היום מבחינת הטכנולוגיות ובעיקר מבחינת היכולות ההנדסיות. סדקים רבים נגרמים עקב עומסים לא נכונים במבנה, שינויים תרמיים במבנה (התכווצויות והתרחבויות של הקיר למשל) ושאר תזוזות ועיוותים המתרחשים במבנה לאורך הזמן. דרך יעילה למניעת סדקים במבנה היא לוודא כי מתכנני הבנייה – אדריכלים, מהנדסי בניין, קבלני ביצוע וכיוצא באלו – פועלים על פי ערכי דפורמציה (עיוות, שינוי מבנה) הקבועים בתקני בנייה רבים הקיימים לנושא זה.

יסודות: היסודות אמנם אינם נראים אך הם חשובים ביותר לחוזק ויציבות המבנה. מעבר להכרת סוג הקרקע עליו נבנה המבנה וביצוע תכנון הבנייה בהתאם, על מנת למנוע סדקים במבנה חשוב להקפיד כי היסודות נכנסים לעומק רב וכי נעשה שימוש אך ורק ביסודות איכותיים שלא ישקעו או יזוזו לאורך זמן – כל תזוזה כזו משפיעה על המבנה ותגרום לדפורמציה של השלד ומרכיבים אחרים ובסופו של דבר גם לסדקים.

חיבורים נכונים במבנה: כאשר לא מבצעים נכון את החיבורים השונים בין המרכיבים וחומרי הבניין השונים – בעיקר בשלד הבניין – עלולים להיווצר סדקים במבנה ותנועות לא רצויות של מרכיבי השלד. חשוב להקפיד על תכנון נכון של חיבורים אלו וביצוע מדויק על פי הדרישות והתקנים.

שימוש בחומרים יעילים תרמית: אמנם ישראל אינה סובלת מטמפרטורות קיצוניות, אך הבדלים בחום ובקור במבנה ובחלקו החיצוני בהחלט עשויים לגרום לשינויים תרמיים של המבנה עצמו ועקב כך גם לסדקים. לכן רצוי מאוד להשתמש בחומרי בניין יעילים תרמית – חומרים מבודדים, שלא מושפעים מהר או בצורה משמעותית מהתנאים בחוץ ושאינם רגישים לשינויים תרמיים כאלו מבחינת התכווצויות ותזוזות.

קירות ישרים: קירות עקומים ובמידה מסוימת גם גגות ללא שיפוע מספיק או נכון, עשויים לגרום להופעת סדקים, לכן ודאו כי באתר הבנייה שלכם פועל מפקח בנייה איכותי שעושה את עבודתו נאמנה.

לסיכום: באופן כללי, מרבית הדרכים למניעת סדקים במבנה אינן תלויות בכם ישירות אלא בכך שתוודאו כי התכנון והעבודה מתבצעים כהלכה. מעבר למה שהוזכר יש חשיבות גם לאיכות הטיח הסופי במבנה, התקנה נכונה של יחידות המזגן כך שלא ירעידו את הקירות, הסרת אלמנטים רועדים אחרים מקירות המבנה, צביעה איכותית שלא תתקלף או תיסדק ושאר היבטים שהם פשוטים יותר ליישום.