העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מדריך מניעת סדקים במבנה

במדריך זה תקבלו מספר טיפים שיעזרו לכם להבין כיצד לבנות נכון ולמנוע סדקים עתידיים בקירות הבית או בתקרה בעזרת שילוב נכון של חומרי בניין איכותיים

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144
קיר בטון שמופיעים עליו מלא בסדקים

ליקויי בנייה

תחום ליקויי הבנייה הוא נושא מהותי בתעשיית הבנייה ובמיוחד עבור כל מי שרוכש או בונה נכס חדש כמו גם עבור כל מי שמבצע שיפוץ יסודי. היום יש אפילו חברות המתמחות אך ורק בביצוע בדיקות לאיתור ליקויי בנייה לפני רכישת נכס או כניסה אליו.

אחד ההיבטים הנפוצים ביותר של ליקויי בנייה למיניהם הוא סדקים במבנה – תופעה טורדנית ומעצבנת שעשויה להתרחש בכל מבנה, קרוב למועד סיום הבנייה או מספר שנים מאוחר יותר. מעבר למפגע האסתטי של סדקים בקירות המבנה ובתקרה, הסדקים עשויים לגרום לנזקים של רטיבות, לחות, פגיעה בתשתיות חשמל, בתשתית התקשורת, וכן הלאה.

במאמר זה ננסה לתת לכם טיפים שיסייעו לכם למנוע מראש את היווצרות הסדקים. במילים אחרות - כיצד ניתן להקדים תרופה לסדק.

תכנון נכון

תחום הבנייה מאוד מתקדם היום מבחינת הטכנולוגיות ובעיקר מבחינת היכולות ההנדסיות. סדקים רבים נגרמים עקב עומסים לא נכונים במבנה, שינויים תרמיים במבנה (התכווצויות והתרחבויות של הקיר למשל) ושאר תזוזות ועיוותים המתרחשים במבנה לאורך הזמן.

דרך יעילה למניעת סדקים במבנה היא לוודא כי מתכנני הבנייה – אדריכלים, מהנדסי בניין, קבלני ביצוע וכיוצא באלו – פועלים על פי ערכי דפורמציה (עיוות, שינוי מבנה) הקבועים בתקני בנייה רבים הקיימים לנושא זה.

יסודות

היסודות אמנם אינם נראים לעין, אך הם חשובים ביותר לחוזק ויציבות המבנה.

מעבר להכרת סוג הקרקע עליו נבנה המבנה וביצוע תכנון הבנייה בהתאם, על מנת למנוע סדקים במבנה, חשוב להקפיד כי היסודות נכנסים לעומק רב, וכי נעשה שימוש אך ורק ביסודות איכותיים שלא ישקעו או יזוזו לאורך זמן, כיוון שכל תזוזה כזו משפיעה על המבנה וגורמת לדפורמציה של השלד ומרכיבים אחרים ובסופו של דבר גם לסדקים.

 

מילוי חורים וסדקים בקיר

בחרו חנות לחומרי בניין והזמינו עוד היום על מנת להתחיל במלאכה

 

חיבורים נכונים במבנה

כאשר לא מבצעים נכון את החיבורים השונים בין המרכיבים וחומרי הבניין השונים, בעיקר בשלד הבניין, עלולים להיווצר סדקים במבנה ותנועות לא רצויות של מרכיבי השלד.

חשוב להקפיד על תכנון נכון של חיבורים אלו וביצוע מדויק על פי הדרישות והתקנים.

שימוש בחומרים יעילים תרמית

אמנם ישראל אינה סובלת מטמפרטורות קיצוניות, אך הבדלים בחום ובקור במבנה ובחלקו החיצוני בהחלט עשויים לגרום לשינויים תרמיים של המבנה עצמו ועקב כך גם לסדקים.

לכן, רצוי מאוד להשתמש בחומרי בניין יעילים תרמית – חומרים מבודדים, שלא מושפעים מהר או בצורה משמעותית מהתנאים בחוץ ושאינם רגישים לשינויים תרמיים כאלו מבחינת התכווצויות ותזוזות.

קירות ישרים

קירות עקומים ובמידה מסוימת גם גגות ללא שיפוע מספיק או נכון, עשויים לגרום להופעת סדקים, לכן ודאו כי באתר הבנייה שלכם פועל מפקח בנייה איכותי שעושה את עבודתו נאמנה.

טיפ לסיכום

באופן כללי, מרבית הדרכים למניעת סדקים במבנה אינן תלויות בכם ישירות אלא בכך שתוודאו כי התכנון והעבודה מתבצעים כהלכה.

מעבר למה שהוזכר יש חשיבות גם לאיכות הטיח הסופי במבנה, התקנה נכונה של יחידות המזגן כך שלא ירעידו את הקירות, הסרת אלמנטים רועדים אחרים מקירות המבנה, צביעה איכותית שלא תתקלף או תיסדק ושאר היבטים שהם פשוטים יותר ליישום.

search