העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מדריך לחומרי בניין

מדריך לקניית חומרי בניין

clock-icon 1 דקות קריאה

מדריך לחומרי בניין


לאחרונה (מאי 2012) הציגה חברת "קל-קר עין כרמל",המובילה בישראל בייצור מוצרי פוליסטירן, שיטת בנייה חדשה שבוססת על שלד העשוי – תאמינו או לא – קל-קר (מבנה משמר אנרגיה - ESB) והוא כולל גם יציקות בטון לכל אורכו. הקלקר חזק ועמיד במיוחד והוא בעיקר מבודד מצוין, מה שמעניק למבנים בשיטה זו יעילות אנרגטית מעולה – גורם  המסייע להפחתה משמעותית בעלויות האנרגיה. אז אמנם יש עוד זמן עד שהציבור בישראל ובעיקר הגורמים בתעשיית הבנייה יתחילו להשתמש, באופן משמעותי, בשיטות בנייה ירוקה ובחומרי בניין חדשניים כדוגמת הקל-קר, אבל עדיין אפשר לחסוך באנרגיה באמצעות שימוש חכם בחומרי בניין.

הכרת חומרי הבניין הנפוצים בשוק חשובה לכול מי שמתעתד לבנות בית חדש או לבצע שיפוץ גדול. כך תוכלו לבצע בחירות מושכלות ומתאימות של חומרי בניין, אשר גם יכולות לחסוך לכם כסף וגם לשפר את איכות הבנייה.הכירו את חומרי הבנייןבטון: בטון, או מלט בעברית, הוא למעשה תערובת של חומר עיקרי הנקרא צמנט ובנוסף גם חול ומים ולעיתים חצץ. הבטון הוא מרכיב משמעותי אשר לו שימושים רבים בבנייה, את הבטון יוצקים בעזרת משאיות מערבלי בטון ומשאבות בטון המזרימות אותו למקומות קשים להגעה. הבטון משמש החל ביציקת עמודי תמיכה במבנים, דרך גגות ועד משטחי רצפה שעליהם מונח הריצוף.  

מתכת: מתכת - ברזל או פלדה לרוב – משמשת בעיקר במבנים גדולים לבניית השלד, אך ניתן להשתמש בה גם לבתים צמודי קרקע. בתהליכי הבנייה עצמם ניתן להשתמש בחומרי בניין מתכתיים למגוון שימושים, החל מהשלד כאמור ועד חיפוי למבנה וכמובן פרופילים לחלונות – מאלומיניום לרוב – וכן הלאה.

בלוק פומיס: בשנים האחרונות נפוץ השימוש בבלוקים מסוג פומיס שמעניקים בידוד תרמי יעיל. אלו בלוקים העשויים מאגרגט פומיס (אגרגט=חצץ, גרנוליט או חומרים דומים), הם כוללים חרכים ללכידת אוויר, משקלם קל מאוד, הם עמידים למים, אש והדף. בלוק פומיס מחליף במידה רבה את בלוק ה"איטונג" הוותיק שבעבר נחשב למבודד תרמי איכותי.

חומרים קרמיים: זוהי משפחה רחבה של חומרי בניין שברובה מתבססת על חומרים טבעיים ומחצבים שונים  - זכוכית, חרס, שימוש באבנים טבעיות לחיפוי או בנייה, תחמוצות שונות בחומרים מתקדמים, סיד, גבס, בטון ועוד.

טיח: חומר בניין המשמש לכיסוי קירות השלד לאחר השלמתם (נקרא גם שפכטל על שם הכלי המשמש לעבודה זו). טיח הוא למעשה סוג של מלט בעל הרכב מסוים המשתנה בהתאם לצרכים ולסוג הטיח. הטיח הוא השכבה שמגיעה לפני הצבע בקירות חיצוניים ופנימיים. היום, לצד היישומים הרגילים יותר, אפשר לראות שימוש ב"טיח אדמה" וסוגי טיח אחרים שהם גם מבודדים תרמית.

לסיכום: ענף הבנייה מכיל שפע רב של חומרי בניין הנמצאים בשימוש או שנכנסים למודעות כחלק מהבנייה הירוקה, חומרים אלו כוללים חול, אריחים, טרצו/בלאטות, קרמיקה, קל-קר לבידוד ולבנייה, זכוכית, עץ (לבנייה עצמה) חיפויים וכן הלאה. לפני חתימת החוזה מול הקבלן חשוב להכיר היטב את השוק ואת חומרי הבניין, להתחשב ביעילות האנרגטית והתרמית, לבחון התאמה למיקום הבית, למראהו ולתנאי האקלים באזור.