העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

כל השיטות לזיפות גגות

איטום גגות הוא מזמן לא זיפות, אלא שימוש בחומרי איטום מודרניים יותר

clock-icon 1 דקות קריאה

החורף הגיע והגג דולף? הסיבה יכולה להיות איטום פגום, וצריך להזמין 'זיפות גגות'. העניין הוא, שזיפות גגות הוא כבר מזמן לא ממש זיפות: את האספלט והזפת המתחממת בחביות הענק החליפו כבר מזמן יריעות ביטומניות וחומרי איטום מודרניים לגגות.

החיסרון של זיפות ואיטום גגות בזפת היה העובדה כי יש צורך לחדש את הזיפות בכל כמה שנים. הזפת היתה מתייבשת ומתבקעת וכך היה אובד איטום הגג. בנוסף, בגלל צבעה השחור, היא היתה בולעת את קרינת השמש בצורה ישירה, הגג היה מתחמם והדיירים בקומות העליונות היו מזיעים את נפשם לדעת, ממש.

הפתרון היה סיוד הגג: מריחת סיד לבן, שהיה דוחה את קרינת השמש ומונע את התחממות הגג. כמובן שגם את הסיוד היה צורך לחדש. כך, זיפות הגג והאיטום שלו, יחד עם הסיוד, היו גורמים לחיכוכים רבים בין דיירי הבניין.

כיום ישנם חומרי איטום לגגות, שהם לבנים או בהירים, גמישים ועמידים במשך שנים. כיום תוכלו לבצע בעצמכם איטום יעיל למדי בחומרים אלה, ולפחות לחדש את איטום הגג בעצמכם, אם מדובר בשטחים מוגבלים או סדקים, ואם התשתית עשויה מחומר דומה.

תשתית איטום הגג

שימו לב, שאם הגג אינו חדש, צריך לחדש את איטום הגג בחומר דומה, או להחליף את האיטום הקיים בחומר אחר. איטום אקרילי על גבי איטופ זפת, לא יצליח, כיון שתקבלו שכבות נפרדות של חומרי איטום. מצד שני, זיפות על יריעות ביטומניות יצליח, כיון שמדובר בחומרים מאותה "משפחה".

בשוק מוכרים סוגים שונים של חומרי זיפות גגות לאיטום גגות:

  • זפת – שיטה זולה ומוכרת, הזולה ביותר בשוק, למעשה. ניתן לזפת כל גג בטון חדש או לחדש זיפות קיים או לתקן גג שזופת ונאטם ביריעות ביטומניות או בחומרי איטום ביטומניים אחרים. תמיד יש צורך להלבין את הגג המזופת.
  • יריעות ביטומניות – עמידות יחסית וגמישות למדי. בהנחה נכונה על הגג, הן תספקנה איטום ארוך טווח ויעיל. החסרון הוא הצורך להלבין אותן בסיוד או באמצעים אחרים. חייבים להכין תשתית טובה לאיטום גגות בעזרת יריעות ביטומניות, ואם יש ציפוי אקרילי- להסיר אותו בצורה יסודית. את היריעות מלבינים גם כן, בעזרת צבע לבן חיצוני או חומר אחד שמיועד לגגות.
  • חומרי איטום ביטומניים למריחה – מיועדים בעיקר לזיפות ואיטום גגות קטנים, לסתימת סדקים וכדומה.

חומרים נוספים לאיטום גגות, אך יקרים יותר לעיתים:

  • חומרי איטום אקרילים – חומרים בהירים, טובים מאוד להשמה על גגות בטון. אפשר לבצע לבד אם מדובר רק בחידוש. חובה לנקות היטב בתחילת החורף כם נקודה שבה עשויים להקוות מים עומדים.
  • יריעות PVC או EPDM – יריעות בהירות או לבנות, שמתקינים על גגות. שימו לב שהאיטום, למרות שיכול להחזיק עשרות שנים, רגיש מאוד לקריעת היריעות ומכאן לדליפות והצטברות מים בין היריעות לגג.
  • חומרים פולימרים בהתזה או במריחה - חומרים יקרים יחסית אך יעילים גם בהתזה על גגות בטון וגגות חדשים וגם על גגות שכבר זופתו.

לאיטום וזיפות גג ישן, קראו לבעל מקצוע. אם מדובר בתיקון, ניתן לבצע עם חומרים אקריליים בהירים או עם 'מסטיק ביטומני' – חומר איטום ביטומני למריחה.