העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

כל השיטות להרחקת יונים

מעטים הדברים המרגיזים יותר מלמצוא לשלשת של ציפורים על הכביסה או הרכב שאך עבר שטיפה. איך מתמודדים?

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

גמרתם לנקות את המכונית? זה נראה כאילו שהיונים יושבות על כבל החשמל שמתוח מעל, ומחכות לרגע הזה... גם הכביסה לא נשארת נקיה ואפילו לא אנטנת הלווין. מה עושים להרחקת יונים שמלכלכות?

ראשית, חשוב להסביר שהרחקת יונים לא פוגעת ביונים, אלא לכל היותר מפחידות אותן ולרוב מונעות מהן גישה למקום או מונעות מהיונים להתיישב במקום. ישנה גם אפשרות ללכידת יונים, אבל הן לא שיטות יעילות להרחקת יונים ולעיתים קרובות גורמות למותן. אל תשתמשו בהדברה ברעלים.

מדחלילים ועד הרחקת יונים אלקטרונית: שיטות שונות להרחקת יונים

  • הנחת דוקרני פלסטיק או נירוסטה – ניתן לקנות דוקרנים בכל חנות 'עשה זאת בעצמך' או ברשתות לגננים. הרעיון פשוט: הנחת הדוקרנים על אדן חלון, רוכבים, מרזבים או מעקות, מונעת את נחיתת היונים ומביאה להרחקת היונים למקום אחר או מבנה סמוך. ניתן לבצע עצמאית, אך במקומות בהן דרושה גישה מיוחדת – קראו למרחיקי יונים מקצועיים.
  • שימוש ברשת יונים – רשת, לרוב שקופה או לבנה שמותחים מעל מסתורי כביה או במרווחים שבין הגג לקירות המבנה. הרשת מונעת כניסה של היונים למבנה וקינון שלהן, ולמעשה מבצעת הרחקת יונים טבעית ביותר. ניתן לבצע עצמאית בצורה נקודתית. אם צריך למתוח רשת להרחקת יונים לגובה קירות מבנה או בין מבנים, יש לעשות זאת בסנפלינג, על ידי מרחיקי יונים מקצועיים.
  • חוטי מתכת – חוטים דקים שמותחים מעל למשטחי נחיתה "טבעיים" כמו פאנלים סולריים, מעקות, גגות שטוחים וכו'. אפשר להתקין באופן עצמאי, אך כדאי לקרוא למרחיקי יונים מקצועיים.
  • קפיצי נירוסטה – גם אלה מונעים את נחיתת היונה. משתמשים בהם ברוכבים של גגות רעפים, מרזבים וצנרת אחרת. הם ידידותיים גם לילדים (הזהרו עם דוקרנים!) וניתן לפרק אותם בקלות, ולהעביר מיקום.
  • דחלילים – צללית של עורב או ציפור טרף שמותקנת על גג יכולה לבצע הרחקת יונים טבעית וקלה. לעיתים היא דורשת תחזוקה, כדי לחדש את "תמונת" העורב. רצוי מאוד לקרוא למרחיקי יונים מקצועיים כדי שימקמו את הדחלילים במיקומים נכונים.
  • אולטראסאונד – הרחקת יונים אלקטרונית על ידי השמעת צלילים בתדר גבוה, שלא נשמעים על ידי אדם וגם לא כלבים או חתולים. לא כל כך ברור כמה יעילה הרחקת יונים אלקטרונית בהרחקת יונים בכלל.

למרות שאין להתבלבל בין הדברה להרחקת יונים, אפשר לחשוב על הרחקת יונים טובה כחלק מהדברה ידידותית לסביבה, או הדברה ירוקה. בכל מקרה, זכרו שהרחקת יונים היא צורך אמיתי: היונים נושאות איתן טפילים וחרקים שונים וכך הן מעבירות מחלות. לשלשת של יונים גורמת נזק למשטחי אבן, מתכת ולפאנלים סולאריים – גם לקולטי השמש. קינון יונים בחללי הגג או בכיסי החלונות עלול למשוך גם חולדות ומכרסמים אחרים.

search