העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

הרחקת יונים באמצעים ביולוגיים

הרחקת יונים נעשית בשלוש שיטות עיקריות

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

הרחקת יונים באמצעים ביולוגיים

מאז שהאדם חדל להשתמש בשירותיה הטובים של היונה למטרות דיוור ישיר היונים נעשו למטרד. הן מרעישות, מפיצות מחלות מסוכנות ומטנפות כל חלקה טובה. זוהי גם הסיבה שיותר ויותר בניינים וועדי בתים בוחרים לבצע הליך יקר ומורכב של הרחקת יונים, מה לא עושים על מנת להפטר מהציפור הארורה...

הרחקת יונים יכולה להיעשות בשלוש שיטות עיקריות – באמצעות אביזרים מכאניים (כמו רשתות להרחקת יונים, דוקרנים ואביזרים נוספים) באמצעות חומרי הדברה ובאמצעים ביולוגים. לכל אחת מהשיטות תתי שיטות רבים ולכל דרך יש יתרונות וחסרונות אולם נדמה שבראיה מרחבית השיטה היעילה והבטיחותית ביותר היא באמצעות הביולוגיה. מדוע? על כך בכתבה הבאה:

פגעי ההדברה

אין ספק שהדרך הגרועה ביותר להרחיק את היונים מחצרות הבתים היא באמצעות רעלים מסוכנים. הרעל עלול לשמש כחרב פיפיות ולפגוע בסופו של דבר בחיות המחמד שלנו ובילדנו. מי שמפזר את החומר הרעיל נחשף אף הוא לרעל במינון נמוך, מה שעשוי להוביל לתופעות לוואי הרסניות. עוד נקודה שחשוב לקחת בחשבון רגע לפני שמפזרים חומרים רעילים בחצר האחורית קשורה לאיכות הסביבה. הרעל נשטף באמצעות מי הגשמים ומחלחל למי התהום שאנו שותים. נכון, רעל להרחקת יונים מגינה אחת לא יכול לגרום לנזק משמעותי אבל ככל שנצמצם את השימוש ברעלים מסוכנים כך תשתפר איכות מי השתייה.

גם לשיטות המכאניות יש יתרונות לא מבוטלים, אם כי הם בעיקר אסטטיים – הרשתות והדוקרנים מהווים מפגע אסטטי ממדרגה ראשונה ומכערים כל קרן רחוב בה הם מונחים. נכון, עדיף להתגורר בבית מכוער ולא לסבול מהיונים אבל גם זו אינה גזירת גורל.

הדברה ביולוגית נעשית באמצעות פיזור של חיות עוינות ליונים בתוואי השטח אותו אנו מעוניינים לטהר. נץ או כל עוף דורס אחר שבונה את קינו בשכונה יבטיח אזור נקי מהציפורים המטונפות ויועיל יותר מכל שיטה אחרת להרחקת יונים. גם דבורי יונים אשר מציקות להן גורמות ליונים להתרחק.

מכיוון שלא תמיד אפשר להשתמש בחיות עצמן, להדברה הביולוגית יש גם פתרונות אשר מבוססים על הטעיית האויב. על ידי היכרות מעמיקה עם אורחות חייהן של הציפורים הטורדניות ניתן להרחיקן לצמיתות.

כיצד ניתן לעשות זאת? יונים חוששות מעופות דורסים ואילו מצידם רואים בבשר היונה מעדן, מה שגורם ליונים לחשוש מאוד מעופות כמו בז, נשר או נץ. מכיוון שזה מעט בעיתי לשחרר נשר בשכונת מגורים ניתן להסתפק בדחליל בדמות עוף דורס או אפילו ברמקולים שמשמיעים קולות של עופות דורסים או סתם צליל טורדני בתדר נמוך משיגים אפקט חזק ומידי.

כמו כן, ניתן להשתמש באינסטינקטים החיתיים של היונים על מנת לנצח אותן. ידוע שהיונים נמנעות מלקנן במקום שבו מקננת להקת יונים אחרת, לכן, פיזור חומרים ביולוגים בעלי ריח של לשלשת יונים עשוי למנוע מלהקת יונים "אמיתית" מלהתיישב במקום. על אותו עקרון, ניתן להשתמש גם בבובות של יונים או בכל אמצעי הטעיה אחר שיגרום ליונים להניח שהשטח שהן מבקשות לקנן בו כבר תפוס.


כך או אחרת, השיטות הביולוגיות להרחקת יונים נבדקו ונמצאו כיעילות למדיי, אם ניקח בחשבון גם את היתרונות האחרים הרי שזו דרך מנצחת להרחקת יונים.

search