העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

לא חוזרים לבי"ס מבלי לעיין בכתבה הזו

כל שנה, כשבועיים-שלושה לפני תום חופשת הקיץ, מרגישים את זה באוויר: הטלוויזיה והעיתונים מתמלאים במודעות, וברשתות החברתיות מתחילות להישאל השאלות. חוזרים לבית הספר.

צוות B144
clock-icon 2 דקות קריאה

בכל שנה, כשבועיים-שלושה לפני תום חופשת הקיץ, מרגישים את זה באוויר: הטלוויזיה והעיתונים מתמלאים במודעות, באנרים מקפצים באתרי האינטרנט וברשתות החברתיות מתחילות להשאל השאלות: חוזרים לבית הספר. מה קונים ואיפה קונים, מה יהיה השנה באופנה, כמה יעלה התיק הזה או האחר וכמה הוא ישקול ושאלת השאלות שחוזרת בכל שנה: הילדים בכלל יחזרו ללמוד, או ששוב תהיה שביתה ?


אז מתוך הנחה שכן יחזרו ללמוד, ומתוך הנחה נוספת שאת רשימות הציוד והספרים והמלצות על תיקים כבר תדעו איפה למצוא, בואו נדבר על משהו אחר שקשור בחזרה לבית ספר: הלחץ שלפני יום הלימודים הראשון והחרדות שילדים חווים.
יש ילדים שחוזרים לבית ספר בצורה חלקה ואוהבים לחזור ללימודים. מצד שני, ישנם לא מעט ילדים שמתקשים לחזור ללימודים וחוששים מהימים הראשונים בבית הספר: מחנך או מחנכת חדשים, מורים חדשים – שעל חלקם הם שמעו דברים מאיימים – לפעמים ילדים חדשים ולפעמים כיתה אחרת. גם הצורך להכנס שוב למרוץ של הוכחה עצמית, מבחנים ומבדקים, שיעורי בית ומסגרת קולנית והמונית לא בהכרח עושים טוב לכולם. יש ילדים שבהחלט נכנסים לחרדות לפני החזרה לבית הספר, מה שבהחלט פוגע בהם – נפשית ולעיתים גם פיסית.

מחפשים בגדי ילדים ונוער ? היכנסו עכשיו למבחר העסקים של b144 >

מחפשים בגדי תינוקות? b144 עוזר לכם לבחור >


* איך מזהים "חרדת יום ראשון ללימודים"?
הרבה ילדים מגלים חרדות בימי החזרה לבית הספר, וזה טבעי לחלוטין. אלה עלולות להתבטא בצורת קושי להרדם, חלומות רעים או סיוטים, בכי או סרוב לצאת לבית הספר. ילדים אחרים "נסגרים" כשמדברים איתם על בית ספר או אומרים בפרוש שהם חוששים.

מחפשים הפעלות לילדים? b144 עוזר לכם לבחור >

מחפשים הפעלות לגיל הרך? b144 עוזר לכם לבחור >


* איך נדע אם החרדה היא במסגרת הטבעי, או שהיא חריגה?
גם אם הילדים מגלים סימני חרדה – בבית, בשער בית הספר או בבית הספר עצמו – התסמינים האלה ועוצמתם אמורים לחלוף בתוך כמה ימים. יש ילדים שמסרבים לצאת מהבית, אחרים מגלים יותר חרדות בשער בית הספר אבל בתוך שבוע עד שבועיים התופעות האלה אמורות לחלוף, והילדים אמורים לצאת לבית הספר וללימודים ללא קשיים.


* איך נדע שבכל זאת יש קושי, והוא מתמשך?
בעיקר ילדים שסובלים מחרדות באופן טבעי עלולים להמשיך לגלות תסמיני חרדת בית ספר. כאבי ראש תכופים, "בטן מתהפכת" וכאבי בטן, סיוטים וקושי להרדם הם חלק מהתסמינים. בבית הספר עצמו, הילדים עלולים לא לשתף פעולה עם המורים, להתכנס בתוך עצמם או להתנהג בצורה חריגה אחרת. אם כל התסמינים האלה נמשכים מעבר לשבועות הראשונים, סביר שישנה בעייה ויש לפנות ליעוץ.

מחפשים פסיכולוגים חינוכיים ? היכנסו עכשיו למבחר העסקים של b144 >

מתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז? היכנסו עכשיו למגוון טיפולים > 

* האם חדרת החזרה לבית הספר יכולה להיגרם מחרדות אחרות?
בהחלט. ישנם כמה סוגי חרדות שאופייניים לגיל הצעיר ולגיל בית ספר ועלולים לגרום לחרדת חזרה ללימודים. לדוגמא:
* חרדות כלליות (Generalized Anxiety Disorder (GAD: חרדות אלה קיימות אצל ילדים שחוששים מכל מיני דברים, לאו דווקא גדולים או מוגדרים. הילדים עלולים לסבול מבעיות שינה, מאי יכולת להתרכז או מחשש לצאת מהבית, באופן כללי.
* חרדת נטישה או חרדת פרידה Separation Anxiety Disorder (SAD): חרדות שקשורות בפרידה מאדם או חפץ אהוב ומוכר – הבית, למשל. חרדות אלה שכיחות אצל תינוקות וילדים והן חלק מההתפתחות הטבעית שלהם. אם הן נמשכות או גורמות בעיות אחרות, יש לבדוק ולטפל, כמובן.
* חרדה חברתית  Social Anxiety Disorder (SAD): חרדות אלה קורות בקרב מבוגרים וילדים כאחד. בילדים, החשש הוא מעצם המפגש עם בני קבוצת הגיל שלהם ולא רק ממפגש עם מבוגרים‏. הם חוששים מהופעה פומבית בפני הילדים – קריאה בקול, למשל, או שאלת שאלות – ומתקשים ליצור קשרים עם ילדים אחרים.
בנוסף על החרדות האלה, ישנן חרדות אחרות שיכול להיות ששמעתם עליהן ועלולות להתפרץ או להתבטא ביתר שאת עם החזרה לבית הספר. אלה כוללות טורדנות כפייתית (OCD), אילמות סלקטיבית (הילד לא מדבר בבית הספר, אבל כן בבית) ועוד.

הילדים רוצים מתנה אישית? היכנסו לעסקים המובחרים של b144 >

מחפשים ספרי לימוד חדשים/ משומשים? היכנסו למבחר העסקים של b144 >


* מה לגבי טיפול בחדרת החזרה לבית הספר או בחרדות אחרות?
אבחון, יעוץ וטיפול יכולים וצריכים להיעשות רק על ידי בעלי מקצוע מוסמכים – עובדים סוציאליים, יועצים, מטפלים, פסיכולוגים, רופאים וכד'. הדבר הראשון שצריך לעשות הוא להיות קשובים לילד עצמו ולא לפסול טענות או בקשות שלו או שלה על סמך "פינוק" או "עצלנות". במקביל יש כמובן לשוחח עם היועצת בבית הספר ועם סגל המורים ולנסות לחתור איתם לפתרון הבעיה. אם הבעיות נמשכות תקופה ארוכה – שבועות וכמה חודשים בוודאי(!) – חובה לפנות ליעוץ פסיכולוגי מוסמך אף באמצעות רופאי המשפחה או רופא הילדים וקופת חולים ולא להזניח את הבעיה.

מאמר זה אינו מהווה ייעוץ מקצועי או תחליף ליעוץ מקצועי מוסמך ומטרתו לתת מושג ראשוני וכללי בלבד בנושא.

search