העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

הסעות תלמידים: הנהג והתלמידים

מי יכול להיות נהג הסעות תלמידים? מהן חובותיו ומה חובות התלמידים בהסעה? האם הם חייבים לחגור חגורות בטיחות והאם מותר לנהג הסעות להוריד תלמיד מתפרע מהאוטובוס?

מי יכול להיות נהג הסעות תלמידים? מהן חובותיו ומה חובות התלמידים בהסעה? האם הם חייבים לחגור חגורות בטיחות והאם מותר לנהג הסעות להוריד תלמיד מתפרע מהאוטובוס?

האם כל אחד יכול להיות נהג הסעות מורשה?

אם יש לו רשיון מהסוג הנכון בהחלט. לנהיגה ברכב הסעות קטן דרוש רשיון מסוג 1D שמיועד לנהיגת מונית, רכב סיור ואוטובוס זעיר ציבורי במשקל כולל מותר עד חמישה טון ועד 16 נוסעים מלבד הנהג.

מלבד שמונה שנות לימוד וגיל של לפחות 21, נהג הסעות כזה חייב לעבור קורס נהיגה ברכב ציבורי וחייב שיהיה לו ותק נהיגה של שנתיים בדרגה B או C. בנוסף, כדי להיות נהג הסעות, הוא חייב לעבור בהצלחה מבדקי ראיה מיוחדים.

נהג אוטובוס הסעות רכב גדול, בן יותר מ- 16 נוסעים חייב בכל אלה ובנוסף הוא חייב במינימום של 30 או 40 שעורי נהיגה, בהתאם לרשיון בו הוא מחזיק. נהג אוטובוס יכול גם לנהוג בטיולית וברכב מדברי במשקל של 3.5 טון ויותר.

האם כל נהג הסעות הוא אוטומטית גם נהג הסעות תלמידים?

לא! הוא חייב ברשיון להסעת ילדים, וזאת לפי תקנה 84 לתקנות התחבורה, ורשיון זה אינו קבוע: נהג ההסעות חייב להוציא ולהציג תעודת יושר בכל חמש שנים ולעמוד בהוראות החוק המונע העסקה של עברייני מין. אם אתם מזמינים הסעת תלמידים, ודאו שלנהג ההסעה יש אכן רשיון הסעות ילדים בתוקף.

במידה ומרחק הנסיעה קצר תחנה אחת או שתיים האם מותר להסיע תלמידים בעמידה?

לא! אסור על הנהג באיסור חמור להסיע תלמידים בעמידה. יתרה מזאת, אין להסיע יותר משני תלמידים או ילדים על מושב שמיועד לשני ילדים. מספר היושבים המותר על מושב בהסעת תלמידים או ילדים הוא כמספר חגורות הבטיחות, בלבד.

האם חייבים לחגור חגורות בטיחות בהסעת תלמידים?

בהסעות תלמידים מאורגנות, כל מי שהם מתחת לגיל 18 חייבים לחגור חגורת בטיחות. במיניבוסים ואוטובוסים זעירים שמשתמשים בהם להסעות חייבות להיות חגורות בטיחות מעוגנות בשלוש נקודות לדפנות ובשתי נקודות למושבים שלא ליד החלון. באוטובוסים רגילים חגורות הבטיחות חייבות עיגון בשתי נקודות (חגורות בטן), מלבד במקומות מסוימים באוטובוס בהם חייבים עיגון בשלוש נקודות (מאחורי מעקות ומאחורי מחיצות).

מי אחראי להתנהגות התלמידים או הילדים בהסעה?

נהג ההסעות הוא זה שאחראי לבטיחות הילדים בעת הנסיעה ועל ההתנהגות שלהם. בנוסף, חברת ההסעות אחראית לתקינות כלי הרכב ולאישורים המתאימים עבור נהגי ההסעות. הרשויות המקומיות ששוכרות את שירותי ההסעה אחראיות לאכיפת הוראות הבטיחות ובמקרה הצורך היא יכולה לקזז תשלומים, להפסיק התקשרות עם חברת ההסעות או לפני למשטרה להגשת תלונה.

אם הנהג אחראי לבטיחות ההסעה, זה אומר שהוא יכול להוריד תלמיד מתפרע מהאוטובוס?

לא. הוא יכול וצריך להעיר לילד, שיקפיד על הוראות הבטיחות. במידת הצורך ואם מדובר בהתפרעות, הוא יכול לנסוע ישירות לתחנת משטרה עם כל הנובעים ושם יטופל העניין. אסור לנהג בשום פנים ואופן להוריד תלמיד או ילד שלא בתחנת ההסעה הקבועה. במידת הצורך, יכול הנהג או חברת ההסעות לדרוש פיצויים על נזק שגרם התלמיד מהוריו וניתן אף להשעות את הילד מהסעות, בתאום ובהודעה לרשות המקומית.