העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

המדריך להסעות עובדים

מה חשוב לבדוק ולדעת כאשר מארגנים הסעות עובדים?

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

למרות הפופולאריות של הענקת הטבת רכב צמוד לעובדים, עדיין הסעות העובדים תופסות מקום מכובד וחשוב מאוד בהבאת העובדים לעבודה וממנה חזרה לבתיהם. הסעת עובדים היא דרך יעילה, חסכונית, ידידותית לסביבה ונוחה מאוד לעובדים ולמעסיקים.

אם אתם אחראיים על תחום הסעות עובדים יש דברים מסוימים שכדאי לדעת על הנושא לפני שיוצרים קשר עם חברת הסעות.

הסעות עובדים – חוקים, נהלים ומענה לצרכים

  • אישור בטיחות חודשי: הוראות משרד התחבורה קובעות שכל חברת היסעים (חברות המציעות שירותי הסעת עובדים בשכר) חייבת שקצין בטיחות בתעבורה יחתום על "אישור תקינות חודשי" לכל כלי רכב שנמצא בשירות החברה. אישור זה כולל בדיקה של הרכב ע"י קצין התעבורה, מוסך מורשה או מכון רישוי ובנוסף ישנם מספר אישורים שוטפים כגון ביטוח, רישיון רכב, בדיקת חורף, בדיקת עשן, אישור הפעלה לצורך הסעות וכיול טכוגרף (באוטובוסים ורכבים גדולים).
  • אין מיסוי של שווי שימוש: בניגוד למתן הטבה של רכב ליסינג צמוד, הפעלת שירות הסעות עובדים אינו כולל מיסוי של שווי השימוש או שווי ההטבה במשכורת העובד. לא מדובר על הטבה אלא על תחליף לתשלום דמי נסיעות ועל שירות שאותו מספק המעביד – כך שהעובדים חוסכים גם בתשלומי המס ממשכורתם. יש השלכות מיסוי שונות על המעסיק עצמו שלגביהן מומלץ להיוועץ עם רואה החשבון של העסק.
  • ארגוני חברות הסעות: ניתן ורצוי לבדוק האם חברת ההסעות שייכת לארגון המובילים והמסיעים ו/או לארגון חברות ההסעה אין בכך כדי להראות על איכות החברה, אך יש לכך חשיבות בנוגע למקצועיות ורצינות החברה.
  • בטיחות: הסעת עובדים טומנת בחובה אחריות גדולה לנושא הבטיחות בתעבורה. כל מעסיק שמפעיל שירות הסעות לעובדיו חייב לוודא כי חברת ההסעות שמה דגש על בטיחות, תקינות כלי הרכב, הכשרת נהגים ואכיפת בעיות משמעת למיניהן.
  • עזרה ראשונה: מעבר לתקינות הרכבים ואיכות הנהיגה של נהגי חברת ההסעות, רצוי לבדוק שבכל רכב קיימת ערכת עזרה ראשונה מאובזרת ותקנית, מטף כיבוי אש, פטיש לשבירת החלון וכיוצא באלו.
  • עמידה בדרישות ההסעות: חשוב כמובן לוודא שחברת ההסעות עומדת בכל הדרישות של המעסיק – מספר כלי רכב, סוג וקיבולת כלי הרכב, אבזור כלי הרכב, נוחות ובטיחות, הכשרות נהגים, ביטוחים, אישורי חובה, עמידה בזמנים, יעדי איסוף והורדה נוחים וכדומה. 

ארגון הסעות עובדים הוא נושא חשוב המחייב לוגיסטיקה מדויקת, ניהול נכון של כל היבטי השירות – בעיקר עמידה בזמנים – הקפדה מרובה על הבטיחות וכמובן מציאת מחיר אטרקטיבי לשירות זה. בארגונים גדולים כדאי שיהיה קצין רכב שיטפל בנושא.
 

search