העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

בודקים את חברת ההסעות

יש מספר בדיקות ובירורים שאתם כהורים מחוייבים לעשות לפני שאתם מעלים את ילדיכם על ההסעה

clock-icon 2 דקות קריאה
צוות B144

בדיקה משטרתית שגרתית של רכב הסעות באזור הצפון גילתה שנהג הרכב לא רק זייף את רישיון האוטובוס שלו, אלא שגם בפועל הוא לא קיבל הכשרה רשמית לנהוג על רכב להסעות – השוטרים עיכבו את הנהג ואף הזעיקו נהג אחר שייקח את הילדים ליעדם. בנוסף, בדיקה מקצועית לגבי הסעות תלמידים העלתה ממצאים מדאיגים על ליקויי בטיחות שונים.

כל המקרים והנתונים הללו ואחרים מדגישים את החשיבות של בדיקה יסודית לגבי הסעות הילדים, בין אם מדובר לבית הספר, לחוג, לפעילות בתנועת הנוער וכיוצא באלו.

הסעות ילדים – בדיקה מקדימה לראש שקט

  • הקפדה על הוראות בטיחות: חשוב לבדוק עם ספק ההסעות שמתקיימת מדיניות קשוחה של הקפדה על הוראות בטיחות, הוראות כלליות והוראות ספציפיות הקשורות להסעות של ילדים. הכוונה היא שהחברה שנותנת את שירותי ההסעה מדגישה את הנושא, מעבירה תכנים מקצועיים והדרכות באופן שוטף ואינה מתפשרת, אף פעם, על הבטיחות.
  • רישיונות: חשוב לבדוק היטב כי חברת ההסעות מחזיקה בכול הרישיונות המתאימים להסעות ילדים (אישור מיוחד ממשרד התחבורה) וכמובן שכל הנהגים מחזיקים ברישיון נהיגה תקף ומתאים לכלי הרכב בו הם נוהגים.
  • חגורות בטיחות ברכבים: בהחלט רצוי לבדוק האם ברכב המסיע את הילדים מותקנות חגורות בטיחות תקינות כנדרש על פי החוק. אפשר להדגיש בפני הנהג או בפני מנהלי חברת ההסעות כי יש לדרוש מהילדים להיחגר לפני תחילת נסיעה וכי אתם תבדקו מדי פעם שהם אכן עושים זאת. 
  • נהלי הורדת והעלאת נוסעים: מידע זה רלבנטי בעיקר לאוטובוסים, אך גם לרכבי הסעות קטנים יותר הוא חשוב. ברכבים גדולים יש לוודא כי מותקנות מראות המאפשרות לנהג לראות את הילדים העולים לרכב ויורדים ממנו. הנהג צריך לוודא כי כל עלייה או ירידה לרכב נעשית רק לצד מדרכה מסודרת ובשום פנים ואופן לא לצד של הכביש. בדלתות האוטובוסים אמורה להיות מותקנת מערכת אוטומטית הפותחת אותן במקרה של סגירתן על גוף הילד. רצוי שבאוטובוסים וברכבים גדולים יותקנו מצלמות רוורס כך שבמקרה של נסיעה אחורה הנהג יראה הכי טוב שאפשר את הכביש ואת המדרכה. 
  • מעקב אחר הנהגים והכשרות מתאימות: מעבר  למה שכבר נאמר על הקפדה בטיחותית לא מתפשרת של חברת ההסעות. רצוי לוודא כי הנהגים עוברים הכשרות מתאימות להסעות נוסעים בכלל וילדים בפרט, שהמדיניות כלפי היחס לילדים היא מדיניות מחמירה – הכוונה לדיבור בכבוד אל הילדים, סבלנות וכיוצא באלו. חשוב לבדוק שהחברה עוקבת אחר נהגיה בנוגע לחידוש הרישיון, להיסטוריית תאונות דרכים בעבודה ותאונות דרכים אישיות, שעות נהיגה וכן הלאה.
  • תחזוקת הרכבים: רכב המסיע ילדים חייב להיות במצב תפעולי מעולה, זו אחריות כבדה להסיע ילדים ויש לוודא כי החברה מתחזקת את הרכבים בצורה אופטימאלית, בזמן, עם חלפים מתאימים וללא ניסיונות לעגל פינות.

במקרים של התקשרות קבועה וארוכת טווח עם חברת הסעות הבדיקות שציינו לעיל הן בדיקות קלות וזמינות יותר, כאשר מדובר על הסעה חד פעמית אז ודאי שקשה יותר לבדוק את כל הנושאים הללו – אך רצוי לנסות לוודא שהכול כשורה לפחות מבחינה בטיחותית. גם בדיקת פתע בשטח עצמו, כאשר הנהג אוסף או מוריד את הילדים, יכולה לעזור לכם לוודא שהנהג מסיע את ילדיכם על פי כול הכללים שציינו.

search