העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מדריך הנהלת חשבונות לעצמאים

מהו סוג הנהלת חשבונות לעצמאים? האם כדאי שאותו משרד יבצע הנהלת חשבונות לעצמאי וגם את הדו"ח האישי?

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

מהו סוג הנהלת חשבונות לעצמאים? האם כדאי שאותו משרד יבצע הנהלת חשבונות לעצמאי וגם את הדו"ח האישי?

אם אתם עומדים לפתוח עסק חדש ולפעול כעצמאים, עליכם לוודא מהן הוראות החוק ואילו תקנות נוגעות לעסק שלכם. אל תשכחו שכל עוסק במדינת ישראל חייב בדיווח לביטוח לאומי ומס הכנסה ולעיתים גם למס ערך מוסף, בהתאם לסקטור הפעילות שלהם והקף העסקים.

הנהלת חשבונות לעצמאים לא שונה מאוד מהנהלת חשבונות לחברה קטנה ולמעשה, עצמאים רבים ועוסקים מורשים פותחים בסופו של דבר חברה בע"מ, כאשר היקף העסקים שלהם מצדיק זאת. יש לא מעט עצמאים שמעסיקים עובדים, מנהלים כפסים ומגלגלים מחזורים שעוברים את אלה של חברות בע"מ קטנות, שותפויות ומסגרות עסקיות אחרות.

הנהלת חשבונות לעצמאים חד צידית או כפולה?

הנהלת חשבונות לעצמאים יכולה להתנהל על בסיס הנהלת חשבונות חד צידית או להתנהל על בסיס הנהלת חשבונות כפולה. השאלה איזה סוג הנהלת חשבונות מתאים לעצמאים תלויה לא רק בהיקף העסקים, אלא גם בסקטור שבו פועל העצמאי ואף יותר מזה.

אם אתם עצמאים ומעוניינים בהנהלת חשבונות לעצמאים, אתם צריכים לשאול את עצמכם איזה סוג של תמונת מצב אתם רוצים בעסק. לדוגמא, אם מעניין אתכם רק רווח והפסד, ללא צפי הכנסות וסקטור הפעילות שלכם מתאים, אתם יכולים להסתפק בהנהלת חשבונות לעצמאים מסוג חד צידי. במקרה שבו אתם רוצים לדעת צפי הכנסות ולקבל תמונת מצב אמינה וטובה יותר אתם צריכים הנהלת חשבונות לעצמאים כפולה.

האם קיים מצב שבו עצמאי מתנהל כחברה בע"מ?

בהחלט. כמובן שאז הנהלת חשבונות לעצמאים היא כבר הנהלת חשבונות אחרת (לחברה), אבל אם שיקולי המס והעיסוק מתאימים, ישנם יתרונות לפעולה תחת חברה בע"מ.

האם תעריף הנהלת חשבונות לעצמאי שונה מהותית מהנהלת חשבונות לעסק קטן?

במקרים רבים, ההפרש בין עלות הנהלת חשבונות לעצמאים ובין עלות הנהלת חשבונות לעסק קטן יכול להיות 150 300 ש"ח לחודש. זה לא סכום מבוטל. בנוסף על כך, עלות ביצוע דו"ח אישי נמוכה מעלות ביצוע דו"ח שנתי (מאזן) של חברה ועלות העסקת רואה חשבון. ההפרשים כאן יכולים להגיע לכדי 3000 ש"ח ויותר, לשנה.

הנהלת חשבונות לעצמאים ודו"ח אישי באותו משרד?

לעיתים מזומנות, עלות ביצוע ביקורת והנהלת חשבונות באותו משרד הנהלת החשבונות לעצמאים נמוכה משרותים נפרדים של מנהל חשבונות ורואה חשבון או יועץ מס. זיכרו, שבמיוחד אם אתם חסרי נסיון בהתנהלות מול רשויות המס, בניהול עסק או העסקת עובדים, הביקורת היא עניין חשוב. לכן מומלץ שיהיה עוד זוג עיניים ב"לופ": שאת המספרים וההתנהלות יבחן עוד מישהו.

search