העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

הנהלת חשבונות לעסק קטן

מהו סוג הנהלת חשבונות לעסק קטן? האם הנהלת חשבונות חד צידית או דו צידית? האם כדאי שאותו משרד יבצע הנהלת חשבונות לעסק קטן וגם את ביקורת הספרים?

צוות B144
clock-icon 1 דקות קריאה

מהו סוג הנהלת חשבונות לעסק קטן? האם הנהלת חשבונות חד צידית או דו צידית? האם כדאי שאותו משרד יבצע הנהלת חשבונות לעסק קטן וגם את ביקורת הספרים?

אם אתם עומדים לפתוח עסק חדש, להקים חברה או ליצור שותפות, עליכם לוודא מהן הוראות החוק ואילו תקנות נוגעות לעסק שלכם. קחו בחשבון שכל עסק במדינת ישראל ולמעשה כל עוסק חייבים בדיווח לביטוח לאומי ומס הכנסה ולעיתים גם למס ערך מוסף.

עסק קטן הוא לא דבר מוגדר. כאן יש להתיעץ עם רואה חשבון, יועץ מס או משפטן שעוסק בתחום לגבי השאלה מהו העסק הקטן ומהו אופיו. לדוגמא, חברה בע"מ יכולה להיות עסק קטן מאוד, שמגלגל סכומים לא גדולים, בעוד עוסק מורשה יכול להיות עסק גדול מאוד שמחזוריו גדולים והוא אפילו מעסיק עובדים. שני הגופים האלה חייבים בניהול ספרים וביקורת, אבל יכול להיות שיהיו מהם דרישות שונות.

הנהלת חשבונות לעסק קטן יכולה להיות הנהלת חשבונות מסוג "חד צידית". בהנהלת חשבונות לעסק קטן מסוג זה, מנהלים ספרים פשוטים מאוד, שבהם רושמים בטור אחד את ההוצאות של אותו עסק קטן, ובצד שני את ההכנסות של העסק.

בסופו של דבר הנהלת חשבונות לעסק קטן מסוג "חד צידי" לא נותנת תמונת מצב עדכנית או מפורטת במיוחד, אבל ברור ממנה מהו הסכום שיש לשלם למס הכנסה ולגופים אחרים.

הנהלת חשבונות לעסק קטן שהיא דו צידית מאפיינת עסקים שמחזורם כבר גבוה יותר עשרות אלפי שקלים בשנה ויותר חברות בע"מ וכד'. באופיה זו יכולה להיות הנהלת חשבונות לעסק קטן, אבל היא תהיה מפורטת יותר.

כשבוחרים מנהל חשבונות להנהלת חשבונות לעסק קטן, חשוב מאוד לבחור במנהל חשבונות שיכול לתת תשומת לב אישית לעסק. בהנהלת חשבונות לעסק קטן, מנהל החשבונות הוא העיניים והאוזניים של בעלי העסק.

זאת, כיון שהם לרוב לא מכירים את הוראות החוק השונות וגם הנסיון הניהולי והפיננסי שלהם עלול להיות מצומצם. בעסקים גדולים, המנהלים עשויים לרוב להיות מנוסים ואף מתוחכמים יותר ויודעים מה לדרוש ממנהלי החשבונות שלהם.

הנהלת חשבונות לעסק קטן וביקורת באותו משרד?

לעיתים קרובות הנהלת החשבונות לעסק קטן מתבצעת בצמוד לביקורת הספרים על ידי אותו משרד. זה נכון שתעריפי הנהלת חשבונות לעסק קטן במצב כזה נוחים יותר, אבל שם פחות או יותר מסתיים העניין.

העדר ביקורת אובייקטיבית של עוד זוג עיניים על ניהול הספרים הוא לעיתים מכשלה. אם אתם יכולים, קחו משרד או מנהל חשבונות מסודר ואחראי לניהול חשבונות לעסק הקטן שלכם, ורואה חשבון אמין, מנוסה וידידותי, לביקורת הספרים.

search