העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מהי הדרך הטובה ביותר להדברת מקקים?

הקיץ מגיע, ואיתו מגיעה גם המלחמה – במקקים. הדברת מקקים, הדברת גו'קים או הדברת תיקנים – איך שלא תקראו לה – היא ההדברה הנפוצה בישראל וישנן לכך סיבות טובות למדי

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

הדברת מקקים - קווים לדמותו של המקק

המילה "ג'וק" מקורה במילה הרוסית לחיפושית: ז'וק, שהתגלגלה ליידיש והפכה לדז'וק או ג'וק. המקור לכינוי "מקק" אינו ברור, כיון שישנו מין של קוף בשם זה. בישראל קיימים כמה מינים של מקקים (תיקנים). הם נקראים תיקנים בגלל שהנקבות מטילות תיק מלא ביצים ועושות זאת בקרבת אוכל. המקק חי כשנה וחצי מיום הבקיעה שלו והוא מהיר מאוד, הודות למערכת עצבים רגישה ויעילה. כך, המקקים שאנחנו רואים הם לרוב מקקים זקנים או חולים שמתקשים לזוז.

הדברת מקקים – מדוע ואיפה?

הדברת מקקים מתבצעת ונעשית בגלל שהמקקים חיים בביוב אבל נכנסים לבתים ופוקדים את המזווה שלנו, את המטבח והאמבטיה. בגלל שהם חיים בביוב, התיקנים מעבירים מחלות ובכך הם בהחלט מסוכנים לבני אדם. 
הדברת מקקים מתבצעת בבית – במקומות חשוכים, מקומות מסתור ומקומות בהם חיים המקקים. מקומות אלה הם ארונות מטבח ומגירות, סמוך למנועי מקררים וחריצים שונים מתחת לכיורים; מקומות לחים, בעיקרם. בנוסף, הדברת תיקנים מתבצעת סמוך לבית, במקומות לחים וחשוכים. כמו כן, מדבירים מוסמכים מבצעים הדברת מקקים יסודית סביב פתחי הביוב ומתחת להם, בבורות הביוב עצמם. 

הדברת מקקים – כיצד? 

אפשר לעשות הדברת מקקים עצמאית, בשיטת "הדבר זאת בעצמך": כל מי שמאיתנו ריסס פעם ג'וק בקוטל ג'וקים, עשה למעשה הדברה עצמאית. בשוק קיימים היום לא מעט חומרי הדברת ג'וקים שטווח היעילות שלהם ארוך: הם מתוכננים כך שהשפעתם תשאר לאורך כמה שבועות מיום הריסוס, כך ששימוש של שלוש עד ארבע פעמים בהם בעונה יספיק בהחלט. 
מעבר לחומרים הביתיים, יש חומרים מיוחדים להדברת תיקנים שמיועדים לשימוש על ידי מדבירים מוסמכים בלבד. חומרים אלה להדברת ג'וקים עלולים להיות מסוכנים לבני אדם ולחיות הבית, ולכן אסור לעשות בהם שימוש בלתי מוסמך. בנוסף לחומרים אלה להדברת מקקים, ישנם גם חומרי הדברה "ירוקים" להדברת מקקים או חומרים ידידותיים לסביבה, שמשמשים להדברת מקקים. למרות רעלותם הנמוכה, גם חומרים אלה להדברת מקקים מיועדים לשימוש על ידי מדבירים מוסמכים בלבד. 
לסיכום נושא הדברת מקקים: המקקים חיים בביוב ובמקומות חשוכים ולחים. הם נושאי חיידקים ומחלות ולכן יש לבצע הדברת מקקים. הדברה זו יכולה להיעשות בכמה שיטות, כולל הדברת מקקים ביתית ומקצועית, על ידי מדביר מוסמך. היעזרו באינדקס העסקים של בזק  144 על מנת למצוא מדביר איכותי באזור שלכם.
 
 
 
 
search