העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מדוע חשוב לבחור מדביר מוסמך?

מה חשוב לדעת בקשר להזמנת הדברה אצל מדביר מוסמך?

clock-icon 1 דקות קריאה

רשת האינטרנט והעיתונות המקומית מוצפים בפרסומים שונים של מדבירים שמבטיחים לכם בית נקי מנמלים, ג'וקים, יתושים או עכברים. אבל האם כל המדבירים האלה הם מדבירים מוסמכים? מה חשוב לדעת בקשר להזמנת הדברת מזיקים אצל מדביר מוסמך?

חומרי הדברה כולם הם חומרים בעלי השפעה מזיקה. הם יכולים להיות חומרים רעילים מאוד, או רעילים פחות, הם יכולים להיות חומרי הדברה ידידותיים יותר או פחות לסביבה, אבל בסופו של דבר יש להם מטרה מסוימת: הדברה וקטילת עשבים, מזיקים וחרקים.

בתור שכאלה – וכאמור, גם אם הם ממוקדים מאוד – חומרי ההדברה עלולים להזיק גם למי שאנחנו לא מעוניינים להדביר אותו או להרחיק אותו. בראש ובראשונה מהסיבה הזו יש לנהל הדברה או הרחקה של מזיקים בצורה נכונה ומוסמכת.

המדינה מסמיכה בכל שנה מדבירים בתחומים שונים, לפי תקנות וכללים שהיא קבעה. אלה כוללים הכרות ושימוש נכון בחומרי הדברה ובצורת הקטילה (אופן הפעולה) של המזיקים, הכרות של המזיקים עצמם ומחזור חייהם ועוד. כדי לקבל את ההסמכה, המדבירים עוברים הכשרה בתחום בקורסים מקצועיים שונים ובסופו של דבר מקבלים רשיון לאחד או יותר משלושה סוגים שונים של הדברות:

  • קטילת חרקים
  • קטילת מכרסמים
  • הדברה באיוד

לא כל מי שיש לו רשיון והסמכה לביצוע הדברת חרקים, הוא גם בעל רשיון לקטילת והדברת מכרסמים או הדברה באיוד (למשל של תולעי עץ). שני הרשיונות האחרונים – קטילת מזיקים והדברה באיוד – דורשים הרחבות שונות, שלא כל המדבירים המוסמכים פונים אליהן. הדברה באיוד – שימוש בגאזים – מחייבת אף רשיון מיוחד.

האם המדביר שמגיע אליכם הביתה חייב הוא עצמו להיות בעל רשיון הדברה?

לא בהכרח, אבל הוא חייב להיות עובד של מדביר במוסמך בעל רשיון הדברה בתוקף.
כל רשיונות המדבירים המוסמכים מתחדשים אחת לשלוש שנים ובכל שלוש שנים חייב המדביר המומך להראות למשרד לאיכות הסביבה שהוא אכן עומד בקריטריונים (החידוש אינו אוטומטי). זאת, כיון שבתחום ישנם חידושים לא מעטים – גם בחומרים וגם בתקנות – והמדברים המוסמך חייב להיות בעל עבר נקי וללא רישום פלילי.

הדרך הטובה ביותר לדעת אם המדביר שאתם עומדים להזמין לביתכם הוא מדביר מוסמך, היא לבדוק האם יש לו מספר היתר של המשרד לאיכות הסביבה ורשיון בתוקף ואם הוא מופיע ברשימת המדבירים המוסמכים באתר המשרד לאיכות הסביבה.