העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

הדברת מזיקים זהירה

אסון התינוקות והפעוטות שנפטרו וחלו בעקבות שימוש לכאורה לא ראוי בחומרי הדברה, העלה שוב את נושא הדברת המזיקים לכותרות. מהן הסכנות בהדברת מזיקים וכיצד אפשר להיות בטוחים יותר?

clock-icon 1 דקות קריאה

ישנם לא מעט מקרים מצערים בעקבות שימוש לכאורה לא ראוי בחומרי הדברה. על כן, נושא הדברת המזיקים עולה לא פעם לכותרות. מהן הסכנות בהדברת מזיקים וכיצד אפשר להיות בטוחים יותר?

הדברת מזיקים – בין אם מדובר בהדברת פרעושים, נמלים, תיקנים או כל מזיק אחר – היא עניין שיש לבצע בצורה מקצועית, נכונה ויעילה.  בהדברה, הכוונה היא להוריד את אוכלוסית המזיקים למצב שבו היא יוצרת רמת נזק סבירה. ב"ביעור", הכוונה היא להכחדה גמורה של המזיקים. ברוב המקרים נוכל לחיות עם הופעתו של ג'וק או שניים בקיץ, אבל אפילו לא עם חולדה אחת שתגורר איתנו בדירה. זה יהיה ההבדל בין 'הדברה' לבין 'ביעור'.

הדברת מזיקים זהירה ובטוחה

ככלל, ישנן כמה צורות לבצע הדברה, ורצוי תמיד לשלב בינהן.

הכלל הראשון הוא לשמור על הגיינה ועל תנאי גידול שאינם מתאימים למגורי מזיקים. לא להשאיר שאריות אוכל בכל מקום, לסתום חריצים ופתחים מיותרים ולא לאפשר מקומות מחבוא לבעלי חיים גדולים יחסית כמו עכברים וחולדות. זו הדרך הבטוחה ביותר למנוע הופעת מזיקים ולהמנע מהצורך בריסוסים שונים או הנחת מלכודות.

כאשר כבר ישנם מזיקים, קיימות מספר שיטות הדברה, שחלקן בטוחות ויעילות ולא מסכנות אותנו. שיטות אלה כוללות למשל הדברה ביולוגית, פיסיקאלית או משולבת:

  • הדברה ביולוגית – הדברה שבה ייצור חי משמש להפחתת אוכלוסיית המזיק. נהוג להשתמש בינשופים להקטנת נוכחות של עכברי שדה בשדות, למשל.
  • הדברה פיזיקאלית – חום או קור קיצוניים, מלכודות אלקטרוניות או מכאניות, גלי אולטראסאונד – כל אלה עלולים או שלא לסכן גם בני אדם או חיות בית.
  • הדברה משולבת – הדברה שבה משתמשים בבעלי חיים כפתיון ומלכודות: הדברה של חרקים על ידי שימוש בנקבות מעוקרות, למשל, אותן מניחים במלכודות מתאימות.

ומה בדבר הדברה כימית?

הדברה כימית – פעולת הדברה שבה האמצעי שמשמש להדברה הוא כימי, כמו רעל. בין התכשירים האלה אפשר למצוא שלל מוצרים שנמצאים כמעט בכל בית והרעילות שלהם יחסית נמוכה, אך עדיין קיימת. לצידם קיימים מוצרי הדברה שונים, רעילים מאוד, שהם מסוכנים יותר. חומרים כאלה אסורים לשימוש ביתי או למכירה לצרכן ומותרים לשימוש רק על ידי מדבירים מורשים. בכל מקרה, כדי להמנע מבעיות ותקלות יש להשתמש בכל מוצרי ההדברה הכימיים בצורה שנקבעה על ידי היצרן. לכבד את הוראות השימוש והזהירות ולהקפיד עליהן.

טיפים נוספים לזהירות באחסון חומרי הדברה ביתיים

שימו לב, שחלק ממכלי התרסיסים השונים העשויים פח, עלולים להחליד במהלך הזמן. רבים שומרים את מכלי התרסיסים מתחת לכיור, אך שם במיוחד ישנה לחות, שעלולה לפגוע במכל, לגרום להחלדתו ולהתפרקותו.
כשאתם מאחסנים תרסיס הדברה, אחסנו אותו במקום נגיש למבוגרים בלבד ולא לילדים. זה יכול להיות מדף גבוה, ארון נעול או כל מקום אחסון אחר – בטוח מפני ילדים.