העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

איום החולדות שמסעיר את תושבי גוש דן

מי שגר בתל אביב וסביבותיה, עלול לסבול השנה ובשנים הקרובות ממכת עכברושים לא קטנה. אם זיהיתם חולדות באזור המגורים שלכם דווחו לעירייה ובמקביל הזמינו לוכד או שירותי הדברה.

clock-icon 2 דקות קריאה
מומלץ לקרוא למדביר מוסמך

כמו בכל שנה, גם השנה, חודשי הקיץ מביאים איתם לא מעט מטרדים כאלה ואחרים. מלבד החום, פוקדים אותנו בכל שנה בעונה הזו מזיקים שונים: חרקים, כמו יתושים מסוגים שונים ,תיקנים בשלל צורות וגדלים והולכי על ארבע – עכברים וחולדות. למעשה, מי שגר בתל אביב וסביבותיה, עלול לסבול השנה ובשנים הקרובות ממכת עכברושים לא קטנה. הכל, אגב, בגלל חפירות הרכבת הקלה.  לא רוצים להיתפס לא מוכנים? קראו את מיטב השאלות:


מדוע חפירות הרכבת הקלה בתל אביב וסביבותיה מחייבות מגפה של עכברושים?

תל אביב, כמו כל עיר גדולה, היא בית חם לעשרות ומאות אלפי חולדות, שחיות במערכת הביוב העירונית. כל עוד האוכלוסיה שלהן מנוהלת נכון ומווסתת על ידי העיריה, הן לא בהכרח עולות על פני השטח. לרוב אנחנו רואים אותן רק במקומות בהן ישנה בעיה נקודתית כלשהי. עבודות הרכבת הקלה והחפירות ירעידו את הקרקע. רעידות אלה יתורגמו על ידי החולדות לרעידת אדמה ובמצב כזה הן בורחות כלפי מעלה – אל העצים ואף לתוך בנייני מגורים ומשרדים. מדבירים ואנשי מקצוע בהחלט מצפים למכת עכברושים בעיר ובסביבותיה.


אם אני גר בקומה עליונה, אני לא מוגן? כמה גבוה החולדות כבר מטפסות?

ישנם שני מינים של חולדות: חולדת החוף – שחיה במחילות ובביוב, וחולדה מצויה – שחיה על עצים ובמקומות גבוהים יותר. השתיים האלה בהחלט יודעות לטפס - וגבוה מאוד. לדוגמא בחורף, כאשר הביובים מוצפים וקר, חולדות מחפשות חמימות ויובש בגגות רעפים. הן מטפסות גם לקומות עשר ויותר.


מה צריך לעשות כדי למנוע מכה של חולדות, אם כך?

טיפול מונע יכלול שמירה על נקיון כללי של חדרי אשפה, חצרות ופינות שונות בגינה. פינוי גזם וזבל בזמן ושמירה על פחים סגורים הם א'-ב'. בנוסף, יש לסתום חורים ולמקם רשתות מתכת עבות וצפופות מעל פתחי אוורור של ביובים ופתחים אחרים. אם יש לכם גג רעפים, בידקו וודאו שהוא שלם וסגור ככל האפשר; זה טוב גם לחורף ובכלל. חשוב לדעת שמניעת מצב של מים עומדים וקבירת טפטפות יכולה לסייע בצמצום אוכלוסיית חולדות החוף (הן זקוקות יותר למים מהחולדה המצויה).


מה צריך לעשות אם מזהים חולדות או שחולדה חדרה הביתה?

ראשית – לא להכנס לפניקה. אם זיהיתם חולדות באזור המגורים שלכם דווחו לעיריה ובמקביל הזמינו לוכד או שירותי הדברה. חולדות במרחב הציבורי נמצאות באחריות הרשויות העירונית והמשרד לאיכות הסביבה (כמפקח, במקרים חריגים). חולדות במרחב הפרטי הן באחריות התושבים.
כשאין אפשרות למנוע את הופעת החולדות, עוברים להדברה, שנעשית על ידי הצבת מלכודות, שמתאימות למרחב הביתי. מדובר במלכודות שצורתן כעין קופסת רשת ובתוכן תולים פתיון (פיסת קבנוס יבש עובדת הכי טוב). את המלכודת מציבים במקום בו נצפתה החולדה או בגג, במקום בו היא בהכרח תעבור. החולדות חוזרות על עקבותיהן ונעות בשבילים מוכרים להן, ולכן סביר שיתקלו במלכודת אם תעמידו אותה במקום בו כבר עברה. החולדה נתפסת לרוב אחרי רדת החשכה.


תפסתי חולדה. האם סביר שתהיינה נוספות?

בהחלט. חולדות הן חיות חברתיות וחיות בקבוצות – לעיתים די גדולות. במקרים רבים אוכלוסיית חולדות נקודתית כוללת שניים או שלושה פרטים, ולכן רצוי להשאיר את המלכודת במקום לפחות כמה ימים נוספים, כדי לוודא שאין עכברושים נוספים בסביבה.
לעולם אל תזניחו חולדה בודדת, לא רק בגלל שהיא תזמין "חברים ובני משפחה" אלא בגלל שאם מדובר בחולדה הריונית הצרה תתפתח בתוך ימים ספורים לצרה צרורה, מרובת נפשות...

מחפשים הדברת מזיקים 24 שעות? היכנסו >>

איך בוחרים מדביר מקצועי? היכנסו לסרטון הטיפים של b144 >>

היכנסו למחירון המדבירים של B144 בהקלקה - >>


מה לגבי רעל? זה לא יותר פשוט?

אם מדובר במכה של חולדות או שרוצים לבצע הדברה מונעת וצמצום אוכלוסיה בגינה, רצוי מאוד לקרוא למדביר מוסמך. אם החלטתם לפזר פתיונות רעל (לטפל לפי ההוראות!) שקונים בחנויות גינון, אין להשתמש בהם בתוך הבית, במקומות בהם ישנן חיות בית וילדים קטנים. הטוב ביותר הוא להציב את הפתיונות בתחנות ובתיבות האכלה, שלתוכן רק המכרסמים יכולים להכנס. ככלל, הרעלים האלה משפיעים רק כמה ימים אחרי שהחולדה אוכלת אותן ולכן תהליך ההדברה יכול להמשך כמה ימים ועד שבועות.


נורת אזהרה

לעולם אל תפזרו פיתיונות רעל בתוך גג רעפים או במקומות בלתי נגישים, כיון שאם החולדה תמות בגג, תהיו בצרה גדולה הרבה יותר ממה שחשבתם. עיבדו תמיד לפי ההוראות שעל קופסת הפתיונות ואם אתם לא בטוחים לגמרי במה שאתם עושים – קראו למדביר מוסמך.

ממוצע דירוגים: 5 מתוך 5, כמות מדרגים:1