העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מדריך קניית דוד שמש

מה צריך לדעת לפני קניית דוד שמש

clock-icon 2 דקות קריאה/צפייה

מדריך קניית דודי שמש

במאי 2012 אישרה וועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת תיקון להצעת חוק התכנון והבנייה כך שהתקנת דודי שמש תהיה חובה בכל בניין בישראל ללא קשר למספר הקומות – זאת בניגוד למצב הקיים היום שבו רק מבנים חדשים עד 9 קומות חייבים בהתקנת דודי שמש סולאריים.

 אין ספק כי דוד שמש הוא הפיתרון היעיל, החסכוני והידידותי ביותר לחימום מים ובמדינה כמו ישראל – הסובלת מצד אחד ממצוקת חשמל ומעליות מחירי אנרגיה ומהצד האחר יש לה שמש בשפע – דוד שמש הוא בהחלט הפיתרון המתבקש.
עכשיו שאנחנו יודעים עד כמה דוד שמש הוא חשוב בואו נלמד כיצד לרכוש אותו בתבונה:

רכישה יעילה של דוד השמש שלכם

גודל הדוד: הנושא הראשון שעליכם לדעת ולקבוע הוא גודל הדוד הנדרש לכם – גדול מדי יהיה יקר יותר ובזבזני יותר וקטן מידי יכול שלא להספיק לכולם. גודל הדוד נקבע עפ"י מספר האנשים בבית (מספר אנשים כפול 30-40 ליטר ליום):
• 1-2 אנשים: דוד של 80 ליטר לפחות
• 2-4 אנשים: 120 ליטר לפחות
• 4-5 אנשים: 150 ליטר
• 6 אנשים ומעלה: 200 ליטר (הדוד הגדול ביותר).

שימו לב שאם יש לכם אמבטיה, אז תזדקקו לפחות לדוד של 150 ליטר, אפילו אם אתם רק שניים. כמובן שכל קפיצה בנפח הדוד מעלה את מחירו בהתאם.

יצרן איכותי: דוד השמש הומצא בישראל ומדובר על המצאה מהפכנית בקנה מידה עולמי. חשוב מאוד לקנות דוד שמש המחזיק בתו תקן של מכון התקנים (יש בעיה גדולה של זיופי תווי התקן ולכן יש לבדוק במכון התקנים עפ"י ת"י 579). תו התקן מראה בין היתר כי הדוד מכיל ציפוי אמייל פנימי, מערכת החימום המונעת אבנית וכיוצא באלו.

קולט השמש: כמובן שמעבר לדוד עצמו קולט השמש הוא מרכיב  מרכזי וחשוב במערכת. הוא זה שהופך את אנרגיית השמש לחום. חשוב לוודא שמדובר בקולט איכותי ובעיקר שגודלו מתאים לנפח הדוד. הקולט משפיע על תפוקת הדוד בקילו-קלוריות (יחידת חום), כאשר דוד שוכב מצריך תפוקה גבוהה יותר.

מנגנון החימום החשמלי: למרות שברוב ימות השנה דוד השמש מחמם את המים ביעילות רק בעזרת השמש, בחורף או במקרים מסוימים יש צורך גם בחימום חשמלי. חשוב לוודא כי מערכת החימום החשמלי (פלאנג') היא מערכת איכותית ומומלץ גם להוסיף מערכת חימום מהיר המאפשרת בתוך זמן קצר מאוד לקבל מספיק מים חמים למקלחת למשל.
אחריות: אחריות על דוד שמש חייבת להיות לפחות חמש שנים וברוב המקרים מדובר על 8 שנים.

בידוד תרמי: חשוב לוודא כי דוד השמש שלכם כולל בידוד תרמי, לרוב מפוליאוריתן מוקצף. זאת לצד, ולא במקום, ציפוי האמייל. בנוסף, רצוי, אך לא חובה, לכלול בידוד תרמי על צנרת המים החמים להפחתת אובדן החום למינימום.

התקנת ברז תרמי: כיום כל דוד שמש חייב בהתקנת ברז תרמי. זהו מנגנון חשוב ביותר המונע ממים חמים, מעל טמפרטורה מסוימת, לעבור לצנרת המובילה.

צנרת מתאימה: לרוב נעשה שימוש בצנרת נחושת, אך באזורים קרים מאוד בחורף או עם מים קשים מאוד רצוי דווקא להשתמש בצנרת פלדה שהיא פחות רגישה לקיפאון ואבנית.
מניעת אבנית: רצוי מאוד להתקין מסנן למניעת אבנית לפני כניסת המים לדוד ולתחזק אותו בצורה טובה ותקופתית, כמו כן חשוב מאוד לנקות את הקולט ולעשות לדוד טיפול תקופתי כולל לשמירה על יעילותו.

התקנת דוד השמש: אם מדובר על החלפת דוד שמש ישן בדגם חדש יותר, חשוב לוודא כי המתקין משתמש רק ברכיבים חדשים – השארת חלקים ורכיבים ישנים עשויה לפגוע ביעילות המערכת ובבטיחותה.

לסיכום: רכישת והתקנת דוד שמש תעלה לכם כמה אלפי שקלים, אך ההשקעה מחזירה את עצמה מהר מאוד. חשוב ביותר לשים לב לאיכות הדוד, להתקנת כל הרכיבים הרלבנטיים וכמובן לקנות את דוד השמש רק מספקים מורשים ולוודא שההתקנה נעשית בצורה מקצועית.