פעילות חורף לילדים בגן

מסתבר שיש לא מעט פעילויות שאפשר לעשות עם ילדים צעירים ופעוטות בגן הילדים, גם כאשר יורד גשם בחוץ, קר או נושבת רוח שלא מאפשרת יציאה לחצר המשחקים.

מה אפשר לעשות עם חבורה של דרדסים צעירים בגן ילדים, כשהחורף בשיאו ויורד גשם?

 

מסתבר שיש לא מעט פעילויות שאפשר לעשות עם ילדים צעירים ופעוטות בגן הילדים, גם כאשר יורד גשם בחוץ, קר או נושבת רוח שלא מאפשרת יציאה לחצר המשחקים.

 

חורף בגן הילדים הוא עונה אמנם לא פשוטה, אבל צריך לזכור דבר אחד: גם בקיץ ישנם ימים קשים, שבהם קשה לילדים ולא מומלץ להם לשהות בחוץ. משום מה, עיקר השאלות שמופנות לגננות הן בחורף, כאילו שזו העונה הבעייתית היחידה.

 

אז למזלנו, החורף בישראל קצר ולא באמת מאוד אגרסיבי או קשה. יש כאן מספר לא גדול של ימי גשם רצופים או משמעותיים, ואלה מרוכזים בחודשי השיא של העונה הגשומה: דצמבר בחלקו, ינואר וחלק מפברואר. החל בט"ו בשבט – לרוב כבר בפברואר – הטמפרטורות מתחילות לעלות והימים נראים טוב יותר ומזמינים גם פעילות מחוץ למבנה.

 

מוזיקה ופעילויות מוזיקה, התעמלות וספורט

 

פעולות ריתמיקה שונות אפשר לבצע בתוך מבנה הגן, שירה, ריקוד וכד'. יש לא מעט גננות שמזמינות את ה"מנגנת" המקומית לשיעורי מוסיקה ונגינה בימי החורף, כיון שזו פעילות שנח לבצע בתוך המבנה. זו גם הסיבה שיכול להיות שלוח השנה נראה לפעמים להורים לא מאוזן, כאשר יש יותר פעילות מוסיקה בחודשים הקרים.

 

 גם התעמלות וספורט ותרגילים "קטנים" נוספים אפשר לעשות כאשר יורד גשם בחוץ והילדים צריכים להוציא אנרגיה. ספורט הוא לא רק כדורגל: מי מאיתנו לא זוכר ריצות במעגל סביב החדר המרכזי בגן, במשחקים כמו כסאות מוזיקליים או משחקי מעגל כמו פרה עיוורת. נכון, המשחקים האלה מתאימים לפעוטות בני יותר משלוש, אבל בהחלט יש גם פעילויות ספורט שמתאימות לילדים צעירים יותר.

 

מה לגבי משחקי ריכוז וחברה?

 

טיפול בשיפור יכולת הריכוז של ילדים היא פעילות חורף מעולה. כל משחקי הבניה והתאמת הקוביות למיניהם, למשל. משחקים אחרים הם כל משחקי ופעילויות הצביעה והרישום וגם – לילדים הבוגרים יותר-  נסיונות ראשונים בקריאה וכתיבה.

 

מה לגבי טיולים בחוץ?

 

הפעילות הזו כבר נדירה יותר בגנים אורבניים, שממוקמים בערים גדולות או ישובים עירוניים אחרים. היא שמורה לגנים במושבים וקיבוצים או במקומות קטנים יותר. שם, יש עדיין לא מעט שיוצאים עם הילדים לטייל ב"שלוליות" בימים שלאחר הגשם, לאסוף שבלולים ולהנות ממה שיש לחורף שלנו להציע.

 

לסיכום: פעילות חורף לילדים בגן יכולה להיות מגוונת ועשירה. לא חייבים להושיב את הילדים לצבוע או לצייר רק בגלל שלכאורה אי אפשר לצאת החוצה. בזמני ההפוגה מהגשם הילדים בהחלט יכולים לצאת ולהנות מהקרירות בחוץ ומהאווירה השונה.

הצטרפו לניוזלטר שלנו והישארו מעודכנים

מאשר/ת לקבל הצעות, מיילים ועדכונים מאתר b144