העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מה זה גן אנתרופוסופי?

מהי האנתרופוסופיה, וכיצד מיישמים אותה בגן אנתרופוסופי? מהם היתרונות שחסידי השיטה מייחסים לחינוך ילדים בגן אנתרופוסופי?

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144
גן ילדים

האנתרופוסופיה היא תורת חינוך וחיים שהומצאה על ידי רודולף שטיינר לפני יותר מ- 100 שנים.

שטיינר גרס שהאדם חייב לחזור לקשר רוחני, טבעי ושלם עם העולם והסביבה שלו, ולעשות זאת באמצעות כלים רוחניים.

  • לכן משתמש החינוך האנתרופוסופי במסגרות שלו בעיקר באמנות ובכלים מופשטים, ובמסגרות אלה מאפשרים לילד להתפתח בכיוון המתאים לו ביותר, לפי בחירתו במהלך הזמן.

 

הבסיס לחינוך אנתרופוסופי

התורה האנתרופוסופית מחלקת את חיי הילד והאדם לתקופות שונות. במהלך התקופות האלה לומד הילד בצורות משתנות, בהתאם לגיל שלו ולתחומי העניין שהוא או היא מפתחים.

התורה אומרת שלכל ילד קצב הלימוד שלו ואופן הלימוד שמתאים לו, ואין מה לנסות ולהאיץ בילדים או להעמיס עליהם גירויים מיותרים או "רעשים" שרק יפריעו להם להתפתח. 

 

מהו גן אנתרופוסופי?

לפי האנתרופוסופיה, בשלב הראשון של חיי הילד הוא לומד לא מעט באמצעות חיקוי הסביבה.

מהשנה הרביעית ועד השביעית, מה שמאפיין מאוד את העולם של הילד הוא הדמיון והשימוש בו, ולכן גן אנתרופוסופי יטפח סביבה שתהיה קודם כל טבעית, ואחר כך תתרום לפיתוח התנועה של הילד, הדמיון שלו ופעילויות חושיות אחרות. הילדים יציירו ויעסקו הרבה באמנות.

  • רוב החינוך בגן אנתרופוסופי יהיה באמצעות פעילויות שמפתחות את התנועה והדמיון של הילד, ולא חינוך פרונטלי. לדוגמא, במקום משחקי קופסא, שלהם יש חוקים מוגדרים, הילדים ישחקו במשחקי תנועה שונים ובמשחקים בהם מעודדים אותם ליזום ולעשות, ופחות לדבר.

 

סביבת הגן

גן אנתרופוסופי יהיה מרוהט ועשוי בראש ובראשונה בחומרים טבעיים, כגון עץ, נייר וקרטון: הריהוט יהיה בנוי מעץ, לעיתים הקירות מצופים בעץ או בלבד, והרצפה תהיה לרוב רצפת פרקט טבעי.

הצעצועים בגן יהיו חסרי צורה באופן מודע:

יחידת עץ חסרת צורה יכולה להפוך בדמיונו של הילד לכל דבר וכך לפתח את הדמיון ולהעשיר אותו, בעוד שמכונית עשוית עץ תמיד תהיה מכונית, גם אם עשויה מחומר טבעי.

 

מהם היתרונות של גן אנתרופוסופי?

  • הגנים האלה הופכים יותר ויותר פופולריים, כיון שהורים ומחקרים מדווחים על ילדים שמפתחים כישורים חברתיים, יכולת שיתוף פעולה ועבודת צוות טובים יותר.
  • רמת האלימות בגנים האלה נמוכה יותר והילדים, כך אומרים, מאושרים הרבה יותר.

מחפשים גני ילדים מכל שיטות החינוך והזרמים?  היכנסו עכשיו לקטגוריית גני ילדים ופעוטונים באתר b144.

search
ממוצע דירוגים: 3 מתוך 5, כמות מדרגים:1