העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

תכנון גינה בצורה יעילה

תכנון גינות טוב יכול לא רק להעניק לכם גינה יפה ומטופחת, אלא גם גינה יעילה. בעזרת תכנון גינות יעיל, אתם יכולים למשל לחסוך מים

clock-icon 1 דקות קריאה

תכנון גינות טוב יכול לא רק להעניק לכם גינה יפה ומטופחת, אלא גם גינה יעילה. בעזרת תכנון גינות יעיל, אתם יכולים למשל לחסוך מים או להאיר את החלקים השונים של הגינה בצורה טובה יותר. רוצים לדעת איך? בבקשה!

תכנון גינות ויעילות השקיה

אחד הדברים החשובים בתכנון גינות, הוא תכנון ההשקיה. נושא זה חייב לעמוד היום במרכז החשיבה ותכנון הגינות לא רק מבחינת עלות המים, אלא גם מבחינת מגוון הצמחים והצמחיה, ומדוע?

ראשית, מבחינת תכנון גינות ועלות המים: בישראל של המאה ה- 21 אולי לא חסרים מים לשתיה, אבל הם יקרים. החזקת ואחזקת גינה הן עניין יקר, ולו רק מבחינה הזו. פיזור לא נכון של אמצעי ההשקיה, שימוש בטפטפות בעלות הספק גבוה מדי או שימוש בממטרות, יביאו לבזבוז מים. מצד שני, כל העוסקים בתכנון גינות יודעים, שאם רכיבי מערכת ההשקיה לא יהיו מספיק יעילים, הגינה פשוט תמות. במילים אחרות, 'קמצנות' גדולה מדי בשלב תכנון הגינה ומערכת ההשקיה, תגרום לנקודות יבשות בגינה, ולמות הצמחים.

עקרון נוסף בתכנון גינות שצריך לזכור הוא, שתכנון לא טוב של הגינה וההשקיה יעצור את הגינה: גם אם הצמחים לא ימותו, הם לא יתפתחו בצורה טובה מספיק. תכנון גינות והשקיה לא יעילים ולא נכונים יאטו מאוד גדילת עצים למשל, וחוסר מים לא יאפשר להם לתת פרי.  בסופו של דבר, אם אתם רוצים לא להוציא כסף רב על נושא ההשקיה, בקשו ממתכנני הגינה שלכם שישתמשו רק בצמחים רב-שנתיים שאין להם צורך בהרבה מים, ומאוד יכול להיות שתאלצו גם לוותר על עצי פרי.

נקודה נוספת בכל הקשור בתכנון גינות והשקיה היא שאלת מיקום הרכיבים השונים של מערכת ההשקיה ושל מידת החשיפה שלהם. טפטפות שיונחו לכל רוחב ואורך הגינה לא רק שיכערו אותה, אלא גם יהיו חשופות למכות ולנזקים אחרים. בשלב תכנון הגינה, רצוי מאוד לתכנן את הטפטפות כך, שניתן יהיה להצניע אותן במקומות המשמשים למעבר, או שייעשה בהן שימוש רק בהיקף הגינה, ככל האפשר.

כשאנחנו מדברים על תכנון גינות וגינון, ישנו גם עניין התאורה. רבים מזניחים את נושא התאורה, אבל הוא יכול להוסיף הרבה לגינה. תכנון תאורה טוב לגינות יכול להוסיף הרבה צבע, להאיר נכון אלמנטים מסוימים בגינה ולתת להם דגש, ותכנון תאורה לגינות יכול לתת לגינה אפילו יותר נפח, על ידי הארת צמחים בצורה אנכית או הדגשת צמחים מרוחקים יותר. מתכנני גינות טובים יודעים לעבוד נכון עם תאורת גינה, באופן שהופך את תכנון הגינות ואת הגינה הפרטית למקום שנעים לשבת בו בערב, השעה שבה רובנו חוזרים מהעבודה ורוצים להשתמש ב'חלקת אלוהים הקטנה' שלנו.