העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מבוא לתכנון גינות

רוצים גינת חלומות? מה מתאים לכם? משהו קטן ונעים או משהו גדול? גינת ירק, אולי, או גינה שהיא כל-כולה דשא רחב

תוכן עניינים - קישורים בתוך הכתבה
צוות B144
clock-icon 1 דקות קריאה

רוצים גינת חלומות? מה מתאים לכם? משהו קטן ונעים או משהו גדול? גינת ירק, אולי, או גינה שהיא כל-כולה דשא רחב ידיים? הכירו חלק מהגורמים שחשוב לקחת בחשבון בתכנון גינות נכון

אופי הגינה

לכל אחד ואחת ישנו חלום לגבי הגינה שלו או שלה. חלק רוצים גינה רחבת ידיים, שמנקודה אחת אפשר לראות לכל נקודה אחרת בה. אחרים רוצים גינות עם פינות נסתרות ומרובות צל; את הדשא רחב הידיים בגינות הראשונות, יחליף אולי ספסל נחבא בצל עץ או מאחורי שיחים. הגננים או כל מי שעוסק אחרת בתכנון והקמת גינות ישראלו אתכם בוודאי מהו הסגנון המועדף עליכם לפני שהם יתחילו לתכנן את הגינה.

גודל הגינה

בסופו של דבר, מעטים יש להם 20 דונם של חצר... רוב גינות הבתים הפרטיים בישראל הן גינות קטנות, בשטח של כמה עשרות עד 150 מטר רבוע. כך, בתכנון הגינה ובעיצוב גינות, חשוב לדעת באיזה שטח מדובר ומה צורתו, כדי שאפשר יהיה לנצל אותו בצורה הטובה ביותר בתכנון גינון חכם ככל האפשר.

טופוגרפיה

האם המגרש שטוח לחלוטין וללא שיפועים או שמא השטח לגינה המיועדת משופע ויש בו טרסות טבעיות? לעיתים יוכלו הגננים להשתמש בטופוגרפיה של השטח לטובתם, ולפעמים – יאלצו לשנות אותה.

גינה קטנה על שטח שהיה משעמם, יכולה להפוך לגינה מרתקת בעזרת סלעיה אחת או יותר, שיעניקו תחושה של גובה בגינה. מזוית אחרת, את פינת המנגל אפשר למקם ביציאה מהמטבח – ולא מול היציאה מהסלון – וכך לחסוך בגודל שלה ולמנוע מצב שבו היא באה על חשבון שטח גינה ירוק ויקר.

בכל מקרה, זכרו: בתכנון גינות, צורת המגרש והטופוגרפיה שלו חשובים מאוד.

מיקום בארץ

גן גלילי בלב המדבר? זה יכול להיות נחמד בתור קוריוז, אבל לא ממש מתאים: תכנון גינה בהתאם לתנאים האקלימיים הוא נושא חשוב, במיוחד היום, עם המחסור במים ובאנרגיה. גנן ומתכנן גינות מוכשר יתאימו את אופי הגן – לפני שאנחנו מדברים בכלל על צמחיה – לאקלים ולתנאי התאורה (שמש) מסביב לבית, הקרבה לים ועוד.

סוגי צמחים

חלק מתכנון גינות נכון וטוב הוא בחירה נכונה בצמחים הנכונים. נקודות שצריך לקחת בתכנון גינות בהקשר זה הוא ההתאמה לאופי הגינה, התאמה טופוגרפית והתאמה אקלימית. בנוסף, יש לקחת בחשבון גם את השטח העומד לרשות הגנן ומתכנן הגינות: אפשר לטעת עצים בעלי גבהים שונים או צמחים בעלי פרישה שונה, כדי שיעניקו לגינה מימד עומק או גובה. לסיום, שום תכנון גינה או עיצוב גינות יעיל אינו שלם אם המתכנן לא לקח בחשבון את התקציב העומד לרשותכם – בעלי הבית והגינה.

search