העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

טיפים לשיקום הגינה

אם אתם נכנסים לבית קיים – לא לבית חדש – רוב הסיכויים הם שתתקלו בגינה שאולי תהיה מוזנחת.

תוכן עניינים - קישורים בתוך הכתבה
צוות B144
clock-icon 1 דקות קריאה

אם אתם נכנסים לבית קיים – לא לבית חדש – רוב הסיכויים הם שתתקלו בגינה שאולי תהיה מוזנחת. גינה כזו יש לשקם או לעקור ולהקים מחדש. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם אם לעקור את הגינה או לנסות ולשקם אותה.

בהרבה מאוד מקרים בהם אנחנו קונים בית שאינו חדש, הגינה עלולה להיות מוזנחת. במיוחד מדובר בגינות של בתים שעמדו זמן רב למכירה והגינות או שלא הושקו בזמן או שלא טופלו בכלל. במקרים אחרים הגינה יפה ומטופחת, אבל לא בהכרח מתאימה לטעם האישי שלנו. שני אלה מסכמים את רוב הסיטואציות בהן נאלץ לשנות גינון קיים – לשקם את הגינה הקיימת או לטעת חדשה.

שיקום גינות

כדאי להזמין גנן או מתכנן גינות כדי שיחוו דעה על מצב הצמחים בגינה. גינות שיש בהן צמחים מתים רבים כדאי לעקור ולהפוך: ההשקעה בשתילת צמחים חדשים אולי לא תהיה קטנה יותר, אבל הפיכת הקרקע וטיוב שלה חשובות מאוד ושוות את ההשקעה.

סוגי הצמחים בגינה ומיקומם

רבים נוהגים להשאיר גדר חי, אם קיימת, וצמחיה פריפריאלית, ואת הצמחים במרכז הגינה הם עוקרים, כדי לפתוח את הגינה וליצור מרחב. זה עניין של הגנן ושל ההמלצה שלו, של הנסיון שלו בגינון ובפיתוח גינות: יכול להיות שהגננים שלכם הם בעלי נסיון רב דווקא בשיקום גינות, ויוכלו להוציא מהגן הקיים הרבה יותר ממה שנראה לעין במבט ראשון.

יש גם צמחים – בעיקר עצים או צמחים גדולים – שקשה או לא רצוי לעקור. צריך לזכור שעץ גדול במרכז של גן רחב יכול להוסיף הרבה מאוד למראה הגינה. בגינון חכם, העץ יכול להפוך לנקודת משיכה של ממש בגינה אם מציבים לידו ספסל או בונים בריכה קטנה וכד'. מלבד עצים, יש בכלל יופי רב בצמחים בוגרים וגבוהים וקניה של צמחים בוגרים או עצים בוגרים לגינות היא עניין יקר.

שיקום מערכות השקיה בגינות קיימות

בכל גינה קיימת על הגננים לבצע בדיקה וביקורת של מערכת ההשקיה: תקינות הטפטפות – בדיקה שאין חורים ונזילות, בדיקת משאבת הדישון (אם קיימת) וברור של קווי ההשקיה: כמה הם משקים (מה הספיקה שלהם) ואילו חלקים בגינה הם משקים. חשוב לדעת שאחרי כמה זמן טפטפות עלולות להסתם. הגננים יחליפו נקודות שלא מספקות מים והחלפה זו על ידי הגננים אינה מסובכת או יקרה.

לסיכום: אם אתם נכנסים לבית קיים ואתם שוקלים אם לעקור את הגינה או לשקם אותה, הזמינו גנן שיבדוק את מצב הצמחים. התיעצו עם הגנן כיצד הוא יכול להתאים את הגן הקיים לטעם האישי שלכם והשוו את עלות שיקום הגינה על ידי הגנן לנטיעה והקמה של גן חדש.

search