העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מערכות גילוי אש ועשן - על יעילותן ואיך הן יכולות להציל חיים

מה זה מערכות גילוי אש ועשן, איך הן מצילות חיים וכמה עולה להתקין מערכת כזו? ריכזנו עבורכם את כל המידע שצריך לדעת על מערכות גילוי אש ועשן וחשיבותן

מאת מערכת B144
clock-icon 3 דקות קריאה
מערכות גילוי אש ועשן.jpg

למה כל אחד צריך מערכת לגילוי אש ועשן?

מערכות גילוי אש ועשן יכולות לסייע מפני סכנת התפרצות של עשן ושריפה במבנה, להגן על חיי אדם ולמנוע אסון גדול.

המערכות מתריעות כאשר הן קולטות שיש עשן בחדר וכך ניתן לתפעל את הסיטואציה באופן יעיל, מהיר ובטיחותי ולמנוע התפשטות אש שיכולה להרוס את החפצים במבנה, את המבנה עצמו או לסכן אנשים רבים. 

כיום, ניתן לראות כמעט בכל בית עסק מערכת לגילוי אש ועשן, בעיקר במקומות בהם קיים ציוד דליק יותר או שנעשה שימוש באש וקיימת סכנה גבוהה לשריפה. כמו למשל, במסעדות או במחסני עצים. בנוסף, את המערכת מתקינים בחנויות, בתי ספר, מבנים ציבוריים, מלונות, משרדים, מפעלים ועוד.

איך פועלת מערכת גילוי אש ועשן וכמה היא תעלה לכם? הנה כל מה שצריך לדעת


 

מה זה מערכות גילוי אש ועשן?

למערכות אלו יש חיישנים מיוחדים שמזהים עשן וחום כאשר מתחילה שריפה. במידה ולא נמצאים אנשים בחדר בה פורצת השריפה, קיימת אפשרות שלא ישימו לב לכך. במצב זה קיימת סכנה לחפצים, למבנה ולחיי אדם. כאן בדיוק נכנסת לתמונה מערכת גילוי אש ועשן, שמטרתה לאתר את האש ולכבות אותה במידת הצורך, באופן אוטומטי ומהיר יחסית. 

בנוסף, במקרה של שריפה, המערכת מתריעה למכבי האש באמצעות חייגן מובנה, כדי ליידע אותם להגיע למקום ולהשלים את כל הפעולות הנדרשות לכיבוי השריפה. 

 

מה כוללת מערכת גילוי אש?

בתוך המערכת נמצאים שני רכיבים שיש להם חשיבות גדולה:

 • הרכזת - תפקידה לקבל מידע מכל הגלאים שנמצאים במבנה ובמקרה של סכנה, להפעיל את מערכות ההתרעה. 
 • אמצעי התרעה - רכיב ייחודי שיפעל במקרה של שריפה בכל המערכות הנמצאות במבנה, לאחר שהוא יקבל "פקודה" מהרכזת. אמצעי ההתרעה באים לידי ביטוי באופן ויזואלי או בשמע. לדוגמה, על ידי נורות סימון אדומות ואזעקה באמצעות כריזה או צפירה. בנוסף, כיום ישנם חייגנים אוטומטיים שמגיעים אל מכבי האש הנמצאים בסביבת האירוע.

התקנת מערכת גילוי אש ועשן

(צילום: ShutterStock)

 

אולי יעניין אותך: איך ביטוח תכולה לדירה מסייע לנו במקרה של שריפה ונזק לדירה?

 

איך פועלת מערכת לגילוי עשן ואש?

כאשר ישנו עשן בחדר, בין אם זה נובע משריפה, סיר בישול או סיגריה - גלאי העשן יקלוט זאת. ישנם גלאים שיודעים לזהות את העשן על ידי קרן לייזר שמופיעה דרכם ובמידה והעשן עובר את הגובה של הקרן, נשלחת מיידית התראה.

לאחר מכן, הגלאי שולח לרכזת את כל הנתונים והיא מפענחת אותם. במידת הצורך, הרכזת יכולה להפעיל מס' אמצעים לפי סוג המערכת והיכולות שלה, כגון:

 • צופרים.
 • ניתוק החשמל
 • עצירת המעליות
 • וכו' 

כאשר האזעקה פועלת, תחילה, עליכם לגשת אל הרכזת וללחוץ על הכפתור להפסקת הצופרים. לאחר מכן, נורה אדומה תדלק ותכוון אתכם לאזור שבו ההתראה פעלה. שימו לב - אין לאפס את המערכת לפני שבדקתם מהו המקור לבעיה. 

 

איך מתבצעת התקנה של מערכות גילוי אש ועשן? 

עליכם להזמין בעל מקצוע להתקנת המערכת. הוא יגיע למקום בו אתם רוצים לבצע את ההתקנה, יוודא מה הן הדרישות החשובות לכם ולפי כך יבנה את המערכת. לפני שמבצעים את ההתקנה, צריך להתחשב בגודל המקום ובכמות הגלאים שאתם צריכים להתקין.

זמן ההתקנה ישתנה בהתאם לכמות הגלאים שיש להתקין ובגודל המבנה וינוע בין מספר ימים ועד מספר שבועות. 

מתקין מערכות גילוי אש ועשן

(צילום: ShutterStock)

 

מי מתקין מערכות גילוי אש?

את המערכות האלו מתקין טכנאי מתח נמוך ועליו להיות עם תעודה מתאימה לכך. כמו כן, מומלץ לוודא שהמערכת שהוא יתקין עומדת בתקן הישראלי. ניתן לבדוק זאת ע"י חיפוש בגוגל של החברה שייצרה את המוצר.

מחפשים טכנאי מומלץ להתקנת מערכת להתרעה על אש ועשן במבנה? תוכלו למצוא באינדקס B144 מגוון נותני שירות בתחום התקנת מערכות גילוי אש ועשן ולסנן לפי דירוג וביקורות הגולשים.

 

 

כמה עולה מערכת גילוי אש ועשן?

טווח המחירים של המערכות לגילוי אש הינם מאוד גדולים ומשתנים בהתאם למגוון פרמטרים:

 1. סוג המערכת - אם מתקינים מערכת אנלוגית, המחיר יהיה יקר יותר לעומת מערכת אזורית. 
 2. גודל - את המערכת מתאימים לפי גודל המבנה, לכן ככל שהמבנה הינו גדול יותר, המחיר של המערכת יהיה יקר יותר. 
 3. המחיר של הרכיבים - כל מערכת מורכבת מרכיבים שונים, יש איכותיים יותר וגם פחות. ככל שתבחרו במערכת עם רכיבים יותר טובים - תשלמו בהתאם. 
 4. דרישות הבטיחות - בכל מבנה יש רמות בטיחות שונות, ככל שהמבנה שלכם דורש בטיחות גבוהה יותר, תצטרכו לשלם מחיר גבוה יותר. 
 5. אופי התקנה - סוג ההתקנה ישפיע על המחיר שתשלמו. כאשר מרכיבים את המערכת צריך למשוך את החוטים מהגלאי אל הפאנל המרכזי. בנוסף, צריך להשחיל אותם מתחת לטיח או להסתיר בצנרת חסינה לאש (כדי שהמערכת תפעל גם כשיהיה חם מאוד). 

עלות ההתקנה מתחת לטיח הינה יקרה יותר. אלא אם אתם כבר בתהליך הבניה ואתם מתקינים את המערכת לפני ביצוע הטיוח.  
 

מחיר התקנת מערכת גילוי אש ועשן: דוגמאות מהשטח

התקנה של מערכות גילוי אש ב- 2 אזורים תעלה בין 1,500-800 ₪. לעומת זאת, התקנה ב-16 אזורים תעלה בין 5,000-2,000 ₪. 

גילוי אש בבית

(צילום: ShutterStock)

 

מערכות גילוי עשן ואש יכולות להציל חיים

לסיכום, מערכות גילוי אש ועשן הינן חשובות ויכולות למנוע נזקים רבים ולהציל חיי אדם במקרה של שריפה. הן כוללות מגוון יכולות כגון התרעה ישירה לכוחות ההצלה, ניתוק החשמל כדי למנוע נזקים נוספים והתפשטות השריפה וכו'. 

מומלץ לפנות למתקין מקצועי שיבצע עבורכם את ההתקנה ויבדוק את כל הפרמטרים והדרישות החשובים להתקנה. היעזרו באינדקס B144 כדי למצוא מתקין גלאי עשן ואש אמין, לפי ביקורות והמלצות הגולשים:

מערכות גילוי אש באשדוד

מערכות גילוי אש ועשן באשקלון

מערכות גילוי אש בתל אביב

 

 

search