העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מפוצצים את הבועה התל אביבית

אילו צרכים באמת מספקים סוגי בתי הקפה השונים, בתל אביב ובכלל?

צוות B144
clock-icon 1 דקות קריאה

בתי הקפה הם אולי הסממן הכי מובהק של הבועה התל אביבית. העניין הוא, שיש כל כך הרבה סוגים של בתי קפה, ולא כולם מספקים את הדחף לבילוי נהנתני דווקא כפי שנהוג לחשוב.

בישראל נחלקים בתי הקפה לכמה סוגים: רשתות בתי קפה, בתי קפה פינתיים, פרטיים ושכונתיים (לרוב) ובתי קפה הממוקמים ברשתות מזון מהיר.

רשתות בתי הקפה

אי אפשר לדבר על בתי קפה, בלי לדבר על הרשתות. סטארבקס – הרשת הגדולה בעולם – לא הצליחה לחדור לישראל. רבים אומרים שזה היה בגלל הקפה עצמו, שלא התאים לטעם הישראלי. זה נכון: ישראל הפכה למעצמת קפה, ואירופאים רבים, כולל איטלקים וספרדים, מעידים שהקפה שנמכר בישראל הוא מהטובים שהם מכירים. רשת בתי הקפה המשמעותית הראשונה בישראל של שנות השמונים היתה ללא ספק קפולסקי, והיתה גם אחת הבודדות מאז, שהציעה בילוי ארוך יחסית, בישיבה נוחה ומסוגננת. רוב הרשתות שיש לנו היום הן למעשה רשתות של קפה מהיר, חלקן הגדול ללא הגשה, אלא הזמנת קפה, מאפה או כריך בדלפק בלבד. קיימות גם רשתות אחרות, כמובן, כאלה שמציעות בילוי ארוך יותר.

בתי קפה ברשתות מזון מהיר

אלה נדירים יחסית, והם בנויים בתפיסת המזון המהיר. היתרון שלהם הוא, שהם מגישים קפה סטנדרטי, במחיר נמוך משמעותית מהקפה ברשתות בתי הקפה. ניתן כמובן להזמין מאפה, אך לכל היותר תמצאו בהם כריכים קטנים.

בתי קפה בתחנות דלק

אלה הפכו פופולריים מאוד והגיעו אלינו מאירופה. הם כל כך פופולריים, עד שיש רשתות בתי קפה שנכנסו לתחנות דלק, והפכו את מה שהיה פעם עמדת קפה, עם מכונה מאחורי הדלפק בחנות הנוחות, למיני בית קפה של ממש.

בתי קפה פינתיים ושכונתיים

אלה אולי בתי הקפה הציוריים והנעימים ביותר – לפעמים רק למי שהם חלק מהקהל הקבוע... לא, לא יזרקו אתכם משום מקום כזה, אבל יש בתי קפה שכל כך מזוהים עם השכונה או הרחוב שבו הם ממוקמים, שמי שבא מבחוץ ירגיש בהם קצת אאוטסיידר. לרוב, תפריט האוכל הוא יומי או לפחות משתנה לעיתים קרובות, עם הצעות יומיות. הבישול או הכנת הכריכים ביתיים ואישיים. כאן תמיד יכירו אותך ויזכרו מה אתה מעדיף אחרי הפעם השניה שבה יפגשו אותך.

מספר מילים על יושבי בתי הקפה...

בתי קפה סיפקו תמיד צרכים שונים, לפי האופי שלהם: הפינתיים והשכונתיים היו מקומות שבהם אנשים יכולים היו להחליף דעות ולשמוע חדשות, אבל לא רק: אמנים ואנשי רוח גרו בעוני, בדירות קטנות, לעיתים קרובות עם שותפים, ובית הקפה היה מקום להתחמם בו בחורף ואפילו לברוח אליו. אז, לפני עידן הטלוויזיה, מידת הפופולריות שלך היתה נמדדת לפי מספר האנשים שהיו מגיעים כדי לראות אותך ולשמוע אותך.
כיום, בתי קפה רשתיים, מהירים, מספקים את הצורך להעביר פרק זמן שבין פגישה לפגישה, צורך בארוחה קלה או בקפה שלפני העבודה. חלקם מציעים אינטרנט אלחוטי, כדי למשוך קהל קבוע ולמלא שעות אבודות, שאחרת הם היו ריקים במהלכן. רבים מנהלים פגישות עסקים במקומות אלה, ומנצלים את האנונימיות היחסית שלהם.

search