העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מתי חייבים להזמין ביובית ולמה היא מיועדת?

מהי ביובית? ובכן, כשמה כן היא – מכלית הנושאת ציוד מתאים לטיפול בבעיות בביוב. אינסטלטורים רבים מספקים גם שירותים באמצעות ביובית, והמשמעות היא שביכולתם לטפל בבעיות מורכבות

מאת B144
clock-icon 2 דקות קריאה
biovit.jpg

לפני שקופצים למים, מה זה ביובית בכלל?

ובכן, כשמה כן היא – מכלית הנושאת ציוד מתאים לטיפול בבעיות בביוב. אינסטלטורים רבים מספקים גם שירותים באמצעות ביובית, והמשמעות היא שביכולתם לטפל בבעיות מורכבות. שירותי ביובית ניתנים לרוב עבור גופים מסחריים, בניינים משותפים (טיפול בבעיות פיר מעליות, חניונים, מפעלים וכו') אולם שירותי הביובית הם בגדר חובה עבור מקרים ספציפיים גם במגזר הפרטי ולבתים צמודי קרקע.

איך ביובית נראית ומה היא מכילה?

למעשה, מדובר במשאית גדולה או בינונית, כשם שיש גדלים שונים ומגוונים של ביוביות, המתאימות לטיפול בבעיות שונות ולתנאי שטח שונים). על גבי המשאית מותקנת מכלית ריקה, המיועדת לשאיבה של התכולה אשר גורמת לסתימה בביוב, כמו לכלוך, שמן (מינרלי), חומרים כימיים, או כל דבר אחר אשר נדרש בשאיבה. על הביובית אף מותקנים אביזרי אינסטלציה מתקדמים כמו סיב אופטי ומצלמה (בדומה למכשור רפואי, להבדיל אלפי הבדלות כמובן...), אשר הם מיועדים לצילום, פריסה, ומיפוי של מערכת הביוב ואיתור הסתימה או הבעיה. נוסף על כן, לביובית מותקן צינור המספק לחץ מים גבוה במיוחד, אשר באמצעות חיבור מקור מים אליו והתזה של מים בעוצמה גדולה ניתן לנקות אזורים בצנרת הביוב, להגיע לאזורים חסומים, וכן הלאה.

למה לי ביובית? פתיחת סתימות קשות בביוב

מי שחווה סתימה קשה בביוב יעיד כי מדובר במקרה לא נעים המלווה בריח רע. לעיתים, נדמה כי מדובר בסתימה פשוטה, עולה קצת ריח רע בדירה, מגיע אינסטלטור ומבצע פתיחת סתימה עם הציוד המתאים. אלא, שאם הבעיה חוזרת מספר פעמים, ייתכן ומדובר בסתימה קשה יותר, ועל מנת לא להזמין אינסטלטור כל חודשיים – יש להזמין ביובית לטפל בבעיה. המקרה הקשה יותר שלשמה נצטרך ביובית הוא הצפה בדירה. לרוב, כאשר ישנה הצפה בדירה המשמעות היא שישנה סתימה חזקה במערכת הביוב שלנו.

אתם לא תמיד אשמים בסתימה

לעיתים, סתימה חזקה בביוב לאו דווקא נגרמת ע"י הדיירים, בכך שהשליכו מגבונים, שומנים, וכן הלאה. סתימות חזקות בביוב של בניינים משותפים או בתים פרטיים נגרמות גם ע"י פסולת בטון, שורשים שצמחו בביוב, וגורמים נוספים שאינם בהכרח קשורים להתנהלות השוטפת של הדיירים. כך או כך, על מנת להימנע ממקרים שכאלה כמה שיותר, דאגו שלא להשליך מגבונים, שומנים, ניירות, פלסטיק, וכל דבר אשר עשוי להיערם ולהצטבר במערכת הביוב שלכם ולגרום לסתימה.

אז מתי להזמין ביובית?

הן עבור המגזר הפרטי, והן עבור המגזר העסקי, הנה המקרים בהם נרצה להזמין ביובית:

 1. שאיבת בורות שומן – רלוונטי רק למגזר העסקי. מדובר בשלוליות גדולות של שומן, הנצברות ליד מפעלי תעשייה, מסעדות, ובתי עסק שונים. את השומן אסור להזרים לתוך מערכת הביוב, ומצד שני אסור להשאירן במקומן. כאן נכנסת הביובית לפעולה, בכך שהיא שואבת את בורות השומן, משנעת את השומנים, ושופכת אותן באתרי הטמנה מורשים. 
   
 2. הצפות – רלוונטי הן למגזר הפרטי והן לעסקי. מה עושים כשיש הצפה כתוצאה מסתימה בביוב? כבר אמרנו, מזמינים שירותי ביובית. אבל לא רק כתוצאה מסתימה בביוב תתרחש הצפה, מה לגבי מי גשמים שהצטברו בחניונים תת קרקעיים? גם לשם כך נעזר בשירותי ביובית לשאיבת המים.
 3. בורות ספיגה – בדומה לבורות שומן, גם את בורות הספיגה יש לשאוב ולרוקן במקום המתאים לכך. בורות ספיגה מכילים ואוגרים שפכים על מנת שאלה לא יחלחלו לקרקע, הן במגזר הפרטי והן בעסקי.
   
 4. כאן בונים! – הרחבה במושב? שכונה חדשה בעיר? כנראה שיהיה צורך בביובית. לפני הנחת תשתיות חדשות או חידוש תשתיות קיימות, יש צורך לנקות את צנרת הביוב. לרוב, אתם תכירו את פעולה זו בתור "שטיפת קווי ביוב". אלא, שהדבר הנפוץ יותר לפעולת שטיפת קווי הביוב הוא דווקא לצורך תחזוקה שוטפת.
   
 5. תחזוקה שוטפת – שטיפת קווי ביוב ע"י רשויות מקומיות הינו דבר שבשגרה. המטרה של שטיפת קווי הביוב היא לנקות את מערכת הביוב ככל הניתן, על מנת להימנע מהצפות. אם נסתכל על מה שקורה במדינתנו לאחר ירידה של גשם רב, ניתן להסיק כי לא מזמינים ביובית מספיק. מסכימים?

מתי להזמין ביובית (תרשים:פייפר אינסטלציה)

השוואת מחירים בין ביובית אחת לאחרת

גם במקרה זה, חשוב מאוד לבצע השוואת מחירים בין נותני השירות בין אם זה לצורך הזמנת ביובית או אינסטלטור. אנו ממליצים על פייפר אינסטלציה, אשר לו מערכת להשוואת מחירים במגוון אזורי פעילות ברחבי הארץ בין אם זה אינסטלטורים ובין נותני שירות ביובית שונים, בחינם. יש להבין כי מדובר בשירות יקר באופן כללי, תלוי בבעיה ובהיקף העבודה. כך או כך, מדובר באלפי שקלים גם עבור התקלה השכיחה ביותר, כל עוד נדרשת ביובית. אלא, שישנם גדלים שונים של ביוביות, חברות שונות, ובעלי מקצוע שונים המציעים מחירים שונים, בין היתר בהתאם לעלויות התחזוקה השוטפת שלהם. לכן, חשוב מאוד לקבל מספר הצעות מחיר שונות, ולבחור במתאימה ביותר עבורכם – הן מבחינת המחיר, והן מבחינת גדול וסוג הביובית, אשר תתאים לבעיה הספציפית שלכם.

search