העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

תחזוקה וניקיון לחלקי אלומיניום

האם ישנן הוראות מיוחדות לניקוי ותחזוקה של גופי אלומיניום?

שוק פרופילי האלומיניום מוצף באלמנטים שונים בצבעים, גדלים ואיכויות שונות. כיום מייצרים מאלומיניום לא רק מסגרות לחלונות, אלא דלתות, ידיות ועוד. האם ישנן הוראות מיוחדות לניקוי ותחזוקה של גופי אלומיניום?

ניקוי ותחזוקה של אלומיניום

מטבעו, אלומיניום הוא חומר יחסית רך, ולכן הוא נשרט יחסית בקלות. בנוסף, גם אם פרופיל האלומיניום – אותה יחידה בסיסית שממנה מרכיבים מסגרות, חלונות וכד' – צבוע היטב, הוא עדיין עלול להשרט בניקוי לא נכון.

כבר מכך אנו מבינים שפרופילי אלומיניום, חלונות, תריסים, ידיות ורכיבים נוספים יש לנקות בזהירות ובצורה עדינה.

הדרך הטובה ביותר לנקות את תריסי האלומיניום שלכם, את מסגרות החלון או הדלתות, היא במים חמימים ומעט סבון. אם אתם גרים בסביבה מאובקת במיוחד – באזורים מדבריים למשל – או באזור שהוא קרוב לים, כדאי לנקות חלונות או יחידות אלומיניום קודם כל עם שואב אבק, מקל נוצות או סמרטוט יבש, רך. שלב זה בניקוי מסגרת החלון ירחיק את גרגירי החול והאבק ממסגרת האלומיניום, יקטין את הסיכוי לשריטות בצבע וימנע הווצרות בוץ; סך כל תהליך ניקוי האלומיניום יהיה מהיר יותר.

לאחר הרחקת האבק, את ניקוי פרופיל או חלון האלומיניום צריך לעשות עם סמרטוט לח, רך ככל האפשר: מגבת מטבח ישנה או סמרטוט סופג אחר. לשם הסרה של כתמים קשים או בולטים אפשר להשתמש בתמיסה של אקונומיקה מהולה במים, בחומץ מהול במים או בסבון כביסה. להסרת שומנים אפשר להשתמש באלכוהול מהול, אבל אל תשתמשו באצטון או בממיסי שומנים 'אלימים' או תעשייתיים אחרים. אפשר בהחלט להסיר שאריות ונתזים עם מגבונים לחים, אבל לא לשפשף בחוזקה בשום מקרה ואף פעם לא להשתמש בסקוטשברייט – גם לא רך – על פרופיל או פרזול אלומיניום.

כדי להקל על הסרת לכלוך קשה ממשטחי אלומיניום, חלונות, פרופילים, ידיות או תריסים, אפשר להניח סמרטוט ספוג בחומר הניקוי על הלכלוך ולהניח לכתם להתרכך. ההסרה תהיה עדינה וקלה יותר, ולא תגרום לשריטות.

במידה ומתגלה שריטה בצבע, מה אפשר לעשות?

פרופילי אלומיניום צבועים אפשר לתקן במעט צבע בגוון קרוב ככל האפשר לגוון של הפרופיל. לקים לתיקון שריטות בצבע אפשר למצוא אצל 'אלומיניצ'יקים', וניתן גם להתקשר ליצרן האלומיניום ממנו רכשתם את האלומיניום ולהתיעץ עם שרות הלקוחות שלו. זכרו שיצרני פרופילי האלומיניום משתמשים בקטלוג צבעים סטנדרטי – RAL – כך שגם אם אתם לא זוכרים או יודעים מי יצרן האלומיניום, מירב הסיכויים שתצליחו למצוא את הצבע הנכון לתיקון.

האם חשוב לתקן שריטות באלומיניום צבוע?

מלבד העניין האסטתי, רצוי כן לתקן שריטות עמוקות או רחבות. צריך לזכור שהצבע – גם אם הוא איכותי – עדיין רגיש לקילוף. במיוחד בחלונות, אם ישנה שריטה בצבע, היא עלולה לאפשר לאבק ולכלוך לחדור מתחת לצבע - וחבל.

מה לגבי תחזוקת צירים ואלמנטים זזים מאלומיניום?

צירים חלונות אלומיניום או דלתות אפשר לשמן במעט שמן חודר: מתיזים התזה ממוקדת לתוך הציר ומניעים את החלק מספר פעמים, כדי לוודא שהשמן חדר לכל מקום. יש לנגב שאריות ולא להשאיר 'טפטופים' על האלומיניום. מסילות חלון וחלקים סטטיים יש לנקות ואפשר לשאוב בשואב אבק.