העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מהו התקן הישראלי לאלומיניום?

לא כל היצרנים מחזיקים בתקן הישראלי לאלומיניום, ועל כן חשוב לעשות עימו היכרות

בענף האלומיניום בישראלי ישנם לא מעט תקנים, שחלקם רלוונטיים לשוק הביתי והפרטי וחלקם מיועדים יותר למוצרים תעשיתיים עשויי אלומיניום. לא כל היצרנים מחזיקים בתקן הישראלי לאלומיניום ודווקא בגלל זה חשוב לעשות איתו הכרות קצרה.

מכון התקנים הישראלי מגדיר מספר נקודות שחשוב להתיחס אליהן, בזמן שקונים או מתקינים חלון אלומיניום. לדוגמא:

  • יש להקפיד שהחלון אינו ניתן לפתיחה מבחוץ.
  • קיימת אפשרות נוחה לתחזוקה של החלון – החלפת גומיות ומברשות – מבלי שצריך לפרק את כולו.
  • מסגרת החלון בעלת ניקוז למניעת הצטברות מי ניקוי וגשמים.
  • על זכוכית החלון מודבקת מדבקת תו תקן, עם סימון אקלימי מתאים.

כיצד בוחרים חלון אלומיניום בהתאם לתקן הישראלי?

בהתאם לאופן שבו יוצר או נצבע חלון האלומיניום והפרופילים ששמשו ליצורו, מוטבע על המדבקה קוד, שמבטא את התאמתו לאקלים או לאזור בארץ. לדוגמא:
התאמה לעוצמת רוחות: התקן הישראלי חילק את הארץ לחמישה אזורים אקלימיים, לפי עוצמות הרוח. הרעיון הוא שחלון האלומיניום יהיה עמיד בעוצמות הרוח הנושבת בכל אזור, וייוצר לשם כך. חמש אותיות לועזיות – A,B,C,D,E  - מבטאות עמידות זו. אם אתם גרים בשפלת החוף, די יהיה לכם בחלון בעל סימון "A". אם אתם מתגוררים באזור החוף עצמו – "B". בגליל התחתון – "C", בהרי ירושלים – "D" ואם בגליל העליון– חלון אלומיניום ועליו מדבקה "E".

סימון העמידות לרוח משותף הן לחלונות אלומיניום צבועים והן לחלונות אלומיניום מאולגנים. לעומת זאת, מידת ההתאמה הקורוזיבית מסומנת בצורה שונה על פי מכון התקנים:
לחלונות אלומיניום צבועים בעלי עמידות רגילה יהיה קוד "ר" ואילו לחלונות אלומיניום צבועים בעלי עמידות משופרת יהיה תו "ש".

חלונות אלומיניום מאולגנים יסומנו בקוד תקן בן ספרה אחת משלוש:
3 – מתאים לאזורים בעלי קורוזיביות נמוכה, כמו אזור במרכז הארץ או אזור חקלאי מרוחק מהים
4 – חלון אלומיניום שמתאים לאזור ימי יחסית יבש
5 – לחלון אלומיניום באזור החוף ממש

באופן כזה, אם אתם גרים בירושלים, ומעוניינים בחלון אלומיניום מאולגן וצבוע בעל תו תקן, תוכלו לקנות בלב שקט חלון שעל המדבקה שלו מופיע הצרוף ר3D. אם אתם גרים ליד הים בתל אביב, כדאי יהיה לכם לקנות חלון אלומיניום ש2B.

זכרו שהתקן לא מבטא רק את תכונות מסגרת האלומיניום, אלא שהוא לוקח בחשבון גם את עובי הזכוכית שמותקנת בה, את אופן הרכבת הפרופילים וחיבורם ועוד.

מה לגבי תקן חלון לממ"ד?

אפשר להתקין חלון אלומיניום אטום גזים בממ"ד. את חלונות האלומיניום האטומים לגזים מייצרים במפעל מיוחד בעל תו תקן, כאשר ברוב המקרים מדובר בחלון מסוג "דריי קיפ": חלון שיש לו הטיה פנימה והוא נפתח פתיחה מלאה או חלקית. חלונות אלומיניום מיוחדים אלה מגיעים במידות של 80X80 ס"מ עד 110X110 ס"מ, הם בעלי זכוכית כפולה, ועוד.