העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

השימושים השונים של אלומיניום

כל היתרונות והשימושים של המתכת הקלה אלומיניום

תוכן עניינים - קישורים בתוך הכתבה
צוות B144
clock-icon 1 דקות קריאה

את האלומיניום הכירו עוד היוונים הקדמונים וגם הרומאים. מאז ועד היום השתנו דברים, ובעוד שהיוונים השתמשו במלחי אלומיניום לצבעים, אנחנו משתמשים באלומיניום לבניית מטוסים, וגם לדלתות, פרגולות, תריסים ומשקופים.

מסופר על הקיסר טיבריוס, שבא אליו צורף אחד והראה לו צלחת מבריקה ממתכת שלא היתה כסף. "רק אני ואלוהים יודעים איך להפיק את המתכת הזאת, שזמינה פי כמה מכסף." אמר הצורף. טיבריוס, שחשש לשווי אוצרות הכסף שהיו ברשותו, ציווה מיד לערוף את ראשו של הצורף.

למה אלומיניום?

אלומיניום היא מתכת קלה מאוד, בעלת מוליכות חשמלית טובה ועמידות בפני פגעי טבע. קל לעבד אלומיניום למוצרים שונים, ולייצר מסגסוגות המתכת מוצרים שונים, כמו פרופילים לחלונות, תריסים ועוד. עם זאת, חשוב לדעת שהרכב ואיכות הסגסוגות השונות חשוב מאוד: עמידות לאורך שנים, יציבות ויכולת לקלוט צבע וציפויים שונים הם רק חלק מהמשתנים שצריכים לקחת בחשבון כאשר בוחרים פרופילי אלומיניום.

אלומיניום בבית: איפה ומה?

רוב השימוש המסורתי שנעשה באלומיניום בבניה למגורים הוא בחלונות ובמשקופים. נוחות העיבוד, הקלות והעמידות, הם שעשו את המתכת פופולרית בתחום זה. כיום יש יותר ויותר שמשתמשים בה לייעודים נוספים, כמו למשל:

  • פרגולות: במקום לבנות פרגולות מעץ, אותן יש לצבוע ולתחזק שנה אחר שנה באופן שוטף, ניתן לבנות פרגולות קלות מאלומיניום. שכלולים שונים מאפשרים לשנות את ההצללה של הפרגולות האלה, אבל עיקר העניין הוא מהירות הבניה והעמידות לאורך שנים.
  • דלתות ודלתות הזזה: דלתות אלומיניום אינן מוגבלות כמעט מבחינת גודל וצבעוניות. כמו כן ניתן לשלב בהן עץ, פלדה או זכוכית, ולקבל אפקטים מעולים בזמן קצר ובעלות סבירה מאוד.
  • חדרי שמש: שיטה מצוינת להכניס הביתה אור ואוורור. במיוחד בישראל שטופת השמש, אפשר לנצל את האור הטבעי לאורך שעות רבות ביום. לאלומיניום תכונות אקוסטיות ותרמיות מצוינות, וניתן להשתמש בו לבניית חדרים שכולם כמעט זכוכית. האוורור מושג על ידי פתיחת תקרת חדר השמש או חלון, וניתן כמובן לבצע הצללה או צביעה של זכוכית חדר השמש.
  • גדרות אלומיניום: אתם יכולים לקנות ולהרכיב גם בעצמכם. גדרות אלה עמידות לאורך שנים – הרבה יותר מגדרות במבוק או אפילו עץ. יצרני ומשווקי אלומיניום מוכרים קיטים שנמדדים לפי מטר רבוע או מטר רץ (בגובה מסוים), ונותנים הדרכה להרכבה.

אלומיניום ובניה ירוקה

ציפוי ובידוד אלומיניום משתלב היטב בבניה ירוקה לפי התקנים הרלוונטיים. אפשר לשלב בפרופילים זכוכית בעוביים שונים או זכוכית כפולה לבידוד, תריסי הצללה בתוך החלון, ועוד. מהירות הבניה והתחזוקה גם הן חוסכות משאבים ואנרגיה וכדאי לקחת גם גורמים אלה בחשבון.

טיפ לסיום: אולי לא ידעתם, אבל אפשר להזמין ציפויי אלומיניום שונים למשטחים כמו קירות המטבח והאמבטיה. ניתן להתקין את הציפויים האלה על משטחי קרמיקה קיימים, במהירות, ללא פרוק וכמעט ללא לכלוך.

search
ממוצע דירוגים: 5 מתוך 5, כמות מדרגים:1