העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מדריך עבודות אינסטלציה

מדריך עבודות אינסטלציה - מהקל אל הכבד

אינסלטורים,

מדריך עבודות אינסטלציה - מהקל אל הכבד.

דיווחים רבים בשנים האחרונות מציגים תמונת מצב עגומה מאוד - שליש ממי-השתייה בעולם מתבזבזים עקב דליפות בצנרת ובעיות תשתית שונות. למרבה הצער, הבעיה הגלובלית החמורה הזו קיימת גם בישראל, אם כי בהיקפים מוגבלים יותר. מן הסתם טפטוף קטן של הברז אצלנו בבית אינו גורע במאזן העולמי של מי-השתייה, אבל בעיה בצנרת הראשית של הבית יכולה להיות בעיה חמורה מאוד.

המדריך הבא כולל סקירה של עבודות האינסטלציה הנפוצות שאינסטלטורים (שרברבים) יכולים לבצע.

פתיחת סתימה: זוהי כמובן תקלת אינסטלציה שרובנו נתקלנו בה בשלב כזה או אחר. האינסטלטור פותח סתימות בכיורים, בבתי השימוש ועוד באמצעות מספר מכשירים שונים, בהתאם לסוג הבעיה והיקפה, כגון: השחלת כבל מיוחד לצנרת, השחלת צינור ופתיחת הסתימה בלחץ מים, שימוש בחומרים פותחי סתימות, שאיבת הביוב ופירוק הצנרת במקרים קשים ועוד.
תיקון נזילות קטנות: מכירים את זה שהברז סגור הכי חזק שאפשר אבל הוא לא מפסיק לטפטף? נזילות קטנות כאלו עלולות לקרות בברזים, בשירותים, בצנרת ההולכה וכדומה. פעמים רבות תיקון נזילות אלו – בהנחה שהן חיצוניות ולא בתוך הקיר או הרצפה – יהיה פשוט ומהיר - עבודות אלו יכולות להסתכם בהחלפת גומי או אטם, החלפת הברז או בהחלפת קטע צנרת למשל.
כלים סניטריים: האינסטלטור לא רק מתקן אלא הוא זה שמתקין בבית או בעסק כלים סניטריים חדשים – הכוונה היא לשירותים חדשים, כיורים, מיכלי הדחה וכיוצא באלו.
הכנה למכונת כביסה או למדיח: כאשר רוצים להניח מכונת כביסה או מדיח כלים בנקודה חדשה בבית או בעסק, יש להזמין אינסטלטור אשר יתקין את חיבור המים והברז, יכין פתח ניקוז מתאים, יחבר לחשמל ועוד.
פיצוצים בצנרת: בניגוד לנזילות קטנות, עבודות אינסטלציה מורכבות יותר כוללות תיקון פיצוצים משמעותיים בצנרת – מסוג הדברים שמתגלים על פי רוב בצורת סילון מים מנקודה כלשהי או רטיבות גדולה ופתאומית בקיר. עבודות אלו מחייבות עבודת תיקון מהירה, הכוללת לרוב שבירה או חפירה לגילוי הצינור הבעייתי והחלפתו – כאשר הנזק הופך לנזק היקפי יהיה צורך גם בהתערבות של קבלן שיפוצים. 
בניית צנרת חדשה: במקרים מסוימים יש להרכיב צנרת חדשה, בין אם להולכת מים או לניקוז נוזלים לביוב. זוהי עבודה מורכבת יותר המחייבת תכנון ומקצועיות רבה. העבודה לרוב תתבצע כחלק מעבודת שיפוצים יסודית יותר.
בניית מערכת ביוב: בדומה להנחת צנרת הולכת מים חדשה יש גם לבנות את הניקוז אל הביוב. תחום אינסטלציה זה מחייב שמירה על שיפועים, אטימות, דיוק וכיוצא באלו. מדובר בעבודה שצריכה להחזיק מעמד למשך שנים ארוכות מאוד, כך שרצוי שהיא תתבצע על הצד הטוב ביותר.
לסיכום: עבודות אינסטלציה כוללות הרבה מעבר לפתיחת סתימה או תיקון נזילה במקלחת, זהו תחום מורכב וגדול המתחיל בתיקון קל בבית פרטי ומגיע גם עד פרויקטי תשתית רחבי ידיים. המקצועיות, הדיוק והשימוש בטכניקות נכונות הוא קריטי למקסימום יעילות ומינימום תקלות לאורך השנים.