העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

לארבעה בנים (וגם לבנות): תצפית, פיקניק ומסלולים

אתם מתכננים לצאת לטיול אביבי? אין כמו חול המועד פסח: הילדים בבית, מזג האוויר קליל ונעים כמעט בכל חלקי הארץ ואפילו בנחלים יש עדיין זרימות. אז בואו, ארזו צידנית ונצא לדרך (מוקדם, כדי לא להיתקע בפקקים). השנה בחרנו להתרכז באזור ערד, צפונית לבאר שבע ומרחק נסיעה סביר מהמרכז

clock-icon 2 דקות קריאה
צוות B144
מצפור קריות

תצפית אחת שווה אלף מילים

מצפור קריות ביער יתיר

אחד המצפורים הפחות מוכרים בארץ, אבל מהיפים שישנם כאן. המצפור נמצא בשיאו של הר עמשא, שגובהו כ- 860 מטרים. מדובר במרפסת קטנה, שמצלה עליה פרגולה מתכתית. 
השם "קריות" הוא שמה של עיר קדומה, שמלבד מבנים ספורים מאוד, רוב רובה היה כולה מתחת לקרקע – במערות שבהן גרו דיירי המקום בעת העתיקה.

  • מהמצפור אפשר לצפות אל הרי מואב, מדבר יהודה, בקעת ערד והעיר ערד ומקומות נוספים. מכאן אפשר לראות גם את שרידיה של דרך רומית שנמשכת מהר עמשא אל הכפר דוריג'את; דרך ששמשה שנים רבות למעבר למואב וממנה ולאורך חלקים ממנה אפשר לנסוע עד היום. 

ההגעה קלה מאוד מכיוון תל ערד: עוברים את התל לכיוון צפון ומטפסים בכביש העולה להר עמשא. בצומת ה- T הראשונה פונים ימינה והמצפור יהיה לימינכם. המקום נגיש לנכים. 

רוצים פיקניק? אין מתאים יותר מאשר יער יתיר 

יער יתיר: התמונות באדיבות אתר מפה

לאחר שתצפתם ממצפור קריות, בואו לפיקניק ביער יתיר: היער הנטוע הגדול בישראל. 
כאן, בין עצי האורן הגבוהים, מתפתלת דרך המאגר: דרך שמקיפה חלקים גדולים מהיער ומאגר מים גדול, שלא משתמשים בו כיום. 

  • ביער כולו, מעל למאגר (אסור לרחצה!)  ולאורך הדרך פיזרה קק"ל מספר רב של שולחנות פיקניק. המקום מוצל וגדול, וגם כאשר יש בו מבקרים רבים, הוא יחסית שקט. 

עוד אפשר לראות כאן גת עתיקה, מתקנים חקלאיים מהתקופה הביזנטית ועוד. כדאי לבקר גם בבית הכנסת העתיק של חורבת ענים; בית כנסת שהיה פעיל במשך 400 שנים בקרוב, עד למאה ה- 8 לספירה. 

גם מסעדות בכל הארץ, תוכלו למצוא אצלנו

 

קצר ולעניין: מסלול נחל פראים עליון

מסביבות בתי המלון בערד יוצאים מספר מסלולי טיול, ביניהם המסלול הזה, שיספק לכם מבט אל המדבר וחוויה מדברית קצרה, אך מהנה. 
זהו מסלול קצר יחסית, בן כשלושה קילומטרים, שמשלב ירידה לכיוון מדבר יהודה, שהיא אמנם יחסית תלולה, אבל לא מסוכנת, ומתאימה גם לילדים בני שש לפחות. הם יוכלו לחוות כאן טיול מדברי מעניין ולא ארוך, שמשלב טיול בערוץ ואדי, טיפוס במדרגות, בעלי חיים מדבריים ועוד. 
הצטיידו במפת שבילים 11. מסלולים: אדום 11250 ושחור 11255.
כובע ומים חובה – אין צל לאורך המסלול. אורך הטיול – שעתיים עד שלוש שעות. 

גם טיולים בטבע תוכלו למצוא אצלנו >

 

ארוך יותר ומרתק: נחל חסד וארבעת הבורות

המסלול הזה גם הוא חלק מהיוזמה שבעקבותיה סומנו מספר גדול של שבילי טיול סביב העיר ערד. גם כאן יש להצטייד במפת סימון שבילים 11 ולעקוב אחר מסלולים אדום 11265 וכחול – 11267. 
המסלול מתחיל ומסתיים בצפונה של העיר ערד. הוא מתאים למשפחות, אבל קחו בחשבון שאורכו כ- 5.5 קילומטרים, הוא כולו חשוף לשמש וכולל עליה לא קלה.

אז למה כדאי?

כיוון שגם במסלול זה יש לנו כמעט הכול: קניון נחל קטן ומפל (יבש), כמעט בתחילתו של המסלול, הליכה בערוץ נחל טיפוסי, בורות מים שחלקם עשויים להיות עדיין מלאים – הם עמוקים, זהירות - ירידה אתגרית בין סלעים ענקיים ועוד ועוד. 
מומלץ לפני הטיול, לפנות לתחנת מידע לתייר ע"ש גורני, בטלפון 9954160- 08 . תחנת המידע שוכנת בכניסה לערד ובה ניתן לקבל תמונת מצב על סטטוס השבילים, מצב מזג האוויר ועוד. 

 

תחנת מידע ערד:
התחנה ממוקמת במתחם תחנת הדלק פז
שעות פעילות:
חורף: חמישי-שבת 09:00-16:00
קיץ: חמישי-שבת: 09:00-17:00
בחגים פתוח כל יום 09:00-17:00
טלפון לתיאום 08-9954160

search