העסק שלך לא כאן? להצטרפות חינם חץ

מה חשוב לברר עם האדריכל?

לפני שמתחילים בעבודה המשותפת, חייבים לברר עם האדריכל המיועד מספר נקודות חשובות

clock-icon 1 דקות קריאה
צוות B144

תפקיד האדריכל מופיע כבר בתלמוד הבבלי – "הבנאי שמסר לאדריכל, אדריכל חייב". רש"י מפרש זאת כאחריות האדריכל על יציבות המבנה וגימורו. האדריכל, שמכונה גם ארכיטקט, הוא האחראי על תכנון מבנים. לעתים הוא עוסק בתכנון עירוני, כלומר בתכנון תוואי העיר ורחובותיה ולעתים בתכנון עיצוב חללים פנימיים של מבנים.

כאשר אתם מתכננים בנייה או שיפוץ של בית, דירה ואפילו משרד, לרוב תפנו לאדריכל לשם תכנון מקצועי ומדויק של המבנה שיתאים לצרכים שלכם ולסביבה בה הוא מצוי. כאשר מדובר בבנייה או הרחבה של מבנה קיים חשוב לבחור באדריכל, אבל כאשר אתם רק משפצים בתוך מבנה קיים גם מעצב פנים המתמחה בתכנון הפנימי של החלל יוכל להתאים.

מה חשוב לברר עם האדריכל?

אם יש לכם המלצות מסוימות אודות אדריכל ספציפי ואתם שוקלים להעסיק אותו, כדאי שתקבלו ממנו תשובות לכמה שאלות חשובות כדי להיות מוכנים לתהליך ובטוחים שאתם והוא מתאימים לעבודה משותפת:

  • התמחות מקצועית – אדריכלים עוסקים ומתמחים בתחומים שונים של המקצוע. יש המתמחים בתכנון מבני תעשייה ויש כאלה שהמומחיות שלהם היא בבניית בתי מגורים. דאגו לשאול את האדריכל מהו תחום ההתמחות שלו כדי להיות בטוחים שהוא מכיר היטב את התחום בו אתם זקוקים לו, לא תמיד כדאי לקחת אדריכל שהמומחיות שלו היא בנייני מגורים כאשר אתם רוצים לבנות בית פרטי.
  • ניסיון – לאחר שביררתם כי תחום ההתמחות של האדריכל מתאים לפרויקט שלכם, חשוב לברר מהו ניסיונו המקצועי, כמה פרויקטים דומים הוא ביצע בעבר וכמה שנים הוא עובד בתחום. כדאי גם לבקש לראות דוגמאות מפרויקטים קודמים בתמונות או אפילו בביקור במבנים עצמם ולשוחח עם לקוחות קודמים כדי לשמוע מהם על תהליך העבודה המשותפת ולקבל המלצות ודעות מנומקות בנוגע לעבודתו של האדריכל, אמינותו ואופיו.
  • עין בעין – השלב הבא הוא שיחה על הפרויקט שלכם. ספרו לאדריכל מה אתם חולמים ומקווים שתהיה התוצאה ובקשו לשמוע ממנו איך הוא רואה את הדרך להפוך את החלום למציאות בנויה. אם אתם רואים עין בעין, מצליחים למצוא פשרות בין דמיון למציאות ומוצאים שפה משותפת, סביר להניח שתהליך העבודה המשותף יהיה פורה ומוצלח.
  • דברו במספרים – הגשמת חלומות היא דבר חשוב, אבל צריך גם להישאר עם רגליים על הקרקע. לאחר שבניתם את הקווים הכלליים של התוכנית, שאלו את האדריכל לגבי הערכותיו בנושא: משך הזמן של ביצוע הפרויקט והמחיר הכולל של הפרויקט על כל חלקיו.

לסיכום, לאחר שקיבלתם תשובות על כל השאלות הכלליות והמפורטות, תוכלו לדעת בבירור האם ניתן להתחיל בעבודה המשותפת על הפרויקט. שימו לב לא רק לתשובות שהאדריכל נותן, אלא גם לשפת הגוף שלו והאם אתם מרגישים בנוח במחיצתו. זכרו פרויקט בנייה הוא פרויקט שיכול לקחת זמן ממושך מאוד ויכולות לצוץ תקלות ובעיות לאורך הדרך, לכן חשוב שתדעו שיש לכם עם מי לדבר ועל מי לסמוך.

search